December 3, 2022
Portali Shprehja

Çmimet e naftës po bien…!?

Çmimet e naftës ranë në tregjet botërore javën e kaluar, pas tre javësh fitimesh radhazi, pasi ngadalësimi i rritjes ekonomike çon në një kërkesë më të dobët për produkte energjetike.

Çmimi i një fuçie në tregun e Londrës javën e kaluar ra me 2.6 për qind në 95.99 dollarë, ndërsa në tregun amerikan çmimi i fuçisë u ul me 3.9 për qind në 88.96 dollarë.

Rënia e çmimeve është pasojë e ngadalësimit të rritjes ekonomike, pasi si pasojë dobësohet edhe kërkesa për naftë. Javën e kaluar, u raportua se inventarët e naftës në SHBA u rritën me 3.9 milionë fuçi në javën e kaluar, duke arritur nivelin më të lartë që nga korriku 2021, duke treguar për një dobësim të konsumit të karburantit nga amerikanët.

Nga ana tjetër, çmimet mbështeten nga shpresat e tregtarëve se kërkesa mund të forcohet disi, pas vendimit të autoriteteve kineze për të lehtësuar masat që synojnë luftimin e COVID-19. Lehtësimi i kufizimeve përfshin shkurtimin e karantinës për kontaktet e ngushta të të sëmurëve dhe vizitorëve të huaj në dy ditë dhe heqjen e dënimit për linjat ajrore që transportojnë pasagjerë të infektuar.

“Hapat e parë të vegjël drejt lehtësimit të rregulloreve të shpallura nga qeveria kineze kanë mundësuar rritjen e çmimeve, megjithëse sipas mendimit tonë kjo nuk përfaqëson një largim nga politika strikte e tolerancës zero ndaj Covid,” shkruajnë analistët e Commerzbank në pasqyrën e tyre të situatës së tregut. .

.

Të Ngjajshme

Pushteti lavdërohet për ulje të çmimeve, por situata nëpër dyqane është krejt ndryshe

Taravari: S’kemi ftesë për hyrje në Qeveri

Alarm në Britani, katër fëmijë humbën jetën nga bakteri brenda pak ditësh

Leave a Comment