October 1, 2023
Portali Shprehja

Çokollatë dhe gjalpë kikiriku: Një ëmbëlsirë e shpejtë që shkon po aq mirë me akullore, kafe ose birrë

Kemi një recetë për  një “bombë të ëmbël”  që do të fitojë ata që nuk i njohin ëmbëlsirat nëse nuk janë me çokollatë dhe ata që mbyten në gjalpë kikiriku.

Edhe pse ka biskotë dhe krem, pra nuk bën pjesë në kategorinë e ëmbëlsirave më të thjeshta që thjesht rrihen, derdhen dhe piqen, nuk është shumë larg.

Ju mund ta bëni “Quick Perfection” si “diçka e ëmbël me nxitim” ose, nëse e derdhni masën në një tavë të rrumbullakët, si një kek që do të funksionojë mirë edhe për raste më formale.

Torta me çokollatë me gjalpë kikiriku (ose kek) mund të shërbehet edhe me një lugë akullore. Ajo do të shkojë mirë me kafenë, gjithashtu do të shkojë mirë me birrat e errëta që kanë një aromë karamel, kakao ose vanilje.

Foto: Pexels/ ruslan-khmelevsky

Përbërësit:

Biskotë
• 250 g miell
• 350 g sheqer
• 1 pluhur pjekje
• 1/2 lugë çaji kripë
• 250 ml ujë
• 125 g gjalpë, të prerë në kubikë
• 125 g gjalpë kikiriku kremoz
• 65 g kakao pluhur
• 3 vezë
• 120 ml kosi krem
• 2 lugë çaji ekstrakt vanilje

Frosting
• 300 g sheqer pluhur
• 125 g gjalpë kikiriku kremoz
• 125 ml qumësht
• 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje
• 1/2 filxhan kikirikë të kripur të copëtuar

Përgatitja:

1. Ngroheni furrën në 175 gradë. Lyejeni enën e pjekjes.
2. Rrihni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje dhe kripën në një tas të madh. Bashkoni ujin, gjalpin, gjalpin e kikirikut dhe kakaon në një tenxhere dhe lërini të vlojnë duke i përzier herë pas here. Shtoni në masën e miellit dhe përziejini për pak kohë që të bashkohen përbërësit.
3. Në një enë të veçantë rrihni vezët, kremin dhe vaniljen derisa të bashkohen dhe hidhini në masën e biskotave duke i përzier vazhdimisht. Hidheni në një enë pjekjeje dhe piqeni për 25-30 minuta.
4. Ndërkohë përgatisim glazurën. Përzieni sheqerin pluhur, gjalpin e kikirikut, qumështin dhe vaniljen derisa të jenë të njëtrajtshme.
5. E lyejmë biskotën e nxehtë me glazurë dhe e spërkasim me kikirikë të kripur të grirë trashë.
6. Shërbejeni plotësisht të ftohur.

.

Të Ngjajshme

Investime milionëshe për sigurinë kibernetike në Maqedoninë e Veriut

admin

Nga e hëna, studentët do të marrin nga 140 denarë në ditë për t’u ushqyer

admin

Sulm kamikaz pranë Ministrisë së Brendshme në Turqi

Leave a Comment