Covid-19: Humbja e shijes dhe e ndjesisë së nuhatjes shtohen në listën zyrtare të simptomave

Humbja e shijes dhe ndjesisë së nuhatjes po shtohen në listën zyrtare të simptomave për sëmundjen pandemike Covid-19.

E njohur mjekësisht si anosmia, kjo tani do të përfshihet në përcaktimin qeveritar, se çfarë mund të përjetojnë pacientët kur vuajnë nga koronavirusi, njofton Klan Kosova.

Këshilla tani thotë që njerëzit duhet të izolohen nëse kanë një kollë të re të vazhdueshme, ose ethe, ose anosmian.

Simptomat e humbjes së shijes dhe mos ndjesisë së aromës, janë raportuar në shumë pacientë për disa javë.

Disa vende, përfshirë SHBA, kanë shtuar tashmë simptomën për të ndihmuar klinikët të zbulojnë pacientët e mundshëm.

loading...

Të ngjajshme

Krijoni dezinfektues natyral në kushte shtëpie

shprehja

Kalifornia lëshon urdhrin e ‘qëndrimit në shtëpi’ në mbarë shtetin

shprehja

Ky ushqim ju ndihmon kundër fryerjes së barkut

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë