Covid-19: Sa zgjat koronavirusi në sipërfaqe?

loading...

Tani ka disa skena të njohura në vende publike në mbarë botën, njerëz që përpiqen të hapin dyert me bërrylat e tyre, udhëtarët duke udhëtuar me tren për të shmangur kapjen e një doreze, punëtorët e zyrës që fërkojnë tavolinat e tyre çdo mëngjes, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Në zonat më të goditura nga koronavirusi i ri, ekipet e punëtorëve me veshje mbrojtëse janë dërguar për të spërkatur një mjegull të dezinfektuesit në plazhesh, parqe dhe rrugë publike. Regjimet e pastrimit në zyra, spitale, dyqane dhe restorante janë rritur.

Ashtu si shumë viruse të frymëmarrjes, përfshirë gripin, Covid-19 mund të përhapet në pika të vogla të lëshuara nga hunda dhe goja e një personi të infektuar ndërsa kollitet. Këto grimca mund të zbarkojnë tek njerëzit e tjerë, veshmbathje dhe sipërfaqe rreth tyre. Ekzistojnë gjithashtu disa prova që virusi është derdhur për më gjatë në lëndë fekale, kështu që kushdo që nuk i lan duart plotësisht pasi të vizitojë tualetin mund të infektoj gjithçka që prekin.

Vlen të përmendet se, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, prekja e një sipërfaqeje ose objekti me virusin dhe më pas prekja e fytyrës së një personi “nuk mendohet se është mënyra kryesore e përhapjes së virusit”.

Pavarësisht, CDC, si Organizata Botërore e Shëndetit dhe të tjerët, kanë theksuar se të dyja larja e duarve dhe pastrimi dhe dezinfektimi i sipërfaqeve të prekura shpesh çdo ditë janë thelbësore për parandalimin e përhapjes së Covid-19. Pra, megjithëse ende nuk e dimë saktësisht se sa raste shkaktohen drejtpërdrejt nga sipërfaqet e kontaminuara, ekspertët këshillojnë të ushtrojnë kujdes.

Koronaviruset dihet se janë veçanërisht elastik për sa i përket vendit ku mund të mbijetojnë. Dhe studiuesit tani kanë filluar të kuptojnë më shumë se si kjo ndikon në përhapjen e koronavirusit të ri. /Lajmi.net/

loading...

Të ngjajshme

Këto janë disa nga lidhjet midis botës reale dhe trillimeve në lidhje me Covid-19

shprehja

Shkencëtarët gjejnë gjurmë të koronavirusit në sipërfaqe edhe pas 17 ditëve

shprehja

NASA: Një asteroidi i rrezikshëm do ta “rrëmbejë” tokën këtë javë

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë