17.1 C
Skopje
April 1, 2019
Informacione Vendi

Deputetët e LSDM-së heqin dorë nga diskutimi, pritet votimi për ndryshimet kushtetuese

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot në rend dite e kanë pikën për të vendosur rreth marrëveshjes me Greqinë, të nënshkruar më 17 qershor të këtij viti, marrëveshje kjo që duhet të ndryshojë emrin e vendit në Maqedonia e veriut, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas TV21, deputetët e LSDM-së kanë hequr dorë nga fjalimet e tyre që procesi të shkohet në votim.

Nuk dihet deri tani nëse do të ketë shumicë të dyfishtë, 80 deputetë që do të votojnë për ndryshimet kushtetuese.

Deputetët e Kuvendit duhet të votojnë për ndryshime kushtetutese të katër neneve të Kushtetutës së vendit ku do të shtohen “Maqedonia e veriut” dhe ndryshime tjera, të bazuara në marrëveshjen me Greqinë fqinje, që ndryshe njihet si Marrëveshja e Prespës. /Telegrafi/

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Për gjobat për kundërvajtje jo më tek “barakat” por tek Gjykata Themelore Shkupi 1

shprehja

Fushata zgjedhore ka nisur edhe për zgjedhjet lokale në Dibër, Ohër dhe Novo Sellë

shprehja

Siljanovska që në mesnatë filloi fushatën para shtëpisë së saj në Ohër (VIDEO)

shprehja