January 25, 2021
Portali Shprehja

Deputeti Kamberi: Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë me elemente pozitive për Luginën e Preshevës

Deputeti popullor në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka përshëndetur marrëveshjen e nënshkruar sot në Shtëpinë e Bardhë në Uashington Dc të SHBA-së.

Ky është postimi i tij i plotë në facebook:

Pas shumë përpjekjesh, më në fund një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

Historike apo jo, me tipare ekonomike apo politike, Marrëveshja e nënshkruar nën drejtimin e drejtperdrejtë të presidentit të superfuqisë së vetme globale, do të duhet të shënojë nisjen e një kapitulli të ri në marrëdhëniet mes dy shteteve dhe do të duhet të përshpejtojë edhe proceset euroatlantike në Ballkanin Perëndimorë.

Lugina e Preshevës, me gjitha kompleksitetet e çështjes, duhet të jetë pjesë e kësaj agjende euroatlantike që sjell
Marrëveshja e re.

Obligimi reciprok për “njohjen e diplomave universitare” është një ndër elementet pozitive për Luginën e Preshevës.

Të Ngjajshme

Arrijnë 6,5 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 në Turqi

admin

5.679 raste aktive me koronavirus në Kosovë

admin

Si po e kalon ditën Hashim Thaçi në Hagë, e zbulon Behgjet Pacolli! (VIDEO)

admin

Leave a Comment