November 30, 2020
Portali Shprehja

‘Der Spiegel’: Autorët donin që Navalny të vdiste në avion

Foto: Ilustrim

Të tjera detaje bëhen me dije nga revista gjermane Der Spiegel, për helmim e Alexei Navalny. Në një artikull të publikuar, theksohet se po rriten indikacionet se Kremlini mund të ketë qenë i përfshirë në këtë ngjarje.

Sipas autoriteteve gjermane, autorët e krimit bënë një llogaritje të pamëshirshme, por nuk u arrit. Siç shkruan Spiegel helmi i përdorur kundër Navalny është një zhvillim i mëtejshëm i përbërjeve të njohura më parë të agjentit neurotoksik Novitschok.

‘Helmi është edhe më i fuqishëm se paraardhësit e tij ,’ shpjegoi Presidenti i Shërbimit Federal të Inteligjencës (BND) Bruno Caal në një takim sekret javën e kaluar.

Çfarë mendon qeveria gjermane

Për qeverinë gjermane, përbërja e agjentit neurotoksik Novitschok është treguesi më i rëndësishëm që Presidenti rus Vladimir Putin mund të përfshihet në çështje.

Autoritetet gjermane të sigurisë aktualisht supozojnë se vetëm një shërbim sekret rus mund të helmonte Navalny gjatë rrugës për ose nga aeroporti.

Duke qenë se politikani opozitar u provua të monitorohej nga afër nga shërbimi sekret rus FSB, askush nuk sheh ndonjë mundësi tjetër.

Navalny u sëmur papritmas në një fluturim nga Siberia për në qytetin Tomsk në fund të gushtit. Kritiku i Putinit tani po trajtohet në Spitalin Charité në Berlin, është zgjuar nga koma dhe po i përgjigjet mjedisit.

Siç shkruan revista gjermane, llogaritja e autorëve ishte se Navalni do të vdiste në avion. Vetëm ndërhyrja e guximshme e pilotit, i cili zbriti spontanisht në Omsk, dhe trajtimi pasues i Navalny, me një antidot në spitalin lokal, i shpëtoi jetën.

Kremlini ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo përfshirje në ngjarje. Në vend të kësaj, Moska akuzon qeverinë gjermane se dëshiron ta politizojë çështjen. Të premten, Moska kërkoi që Navalny të shqyrtohej në Berlin nga hetuesit rusë./’Der Spiegel’/

Të Ngjajshme

Zhvillimet e fundit në LDK, nis iniciativa për shkarkime brenda kësaj partie, ja kush është iniciatori

admin

Basha: Pandemia e gjeti Shqipërinë të braktisur nga rinia

admin

Molliqaj për fitoren e VV-së: Kosovën e pret një rrezik mbi demokracinë

admin

Leave a Comment