May 28, 2023
Portali Shprehja

Dermatologia: Pas 45-50 vjeç kemi shfaqje të kancerit të lëkurës, forma më agresive është…

Dermatologia e njohur Erjona Shehu ka qenë e ftuar në “Wake Up”, ku ka folur për kancerin e lëkurës.

Ajo ka treguar se më të rrezikuarit nga ky kancer janë njerëzit mbi 40-50 vjeç dhe individët që kanë të ekspozuar vazhdimisht në diell.

Erjona Shehu: Dielli ka dy lloj dëmesh negative në lëkurën tonë. Atë të shpejtin që e shohim me sy të gjithë, skuqemi, digjemi, rripemi, bëhemi me fulltaka, na nxehet lëkura, por është dhe ai i ngadalti apo kumulativi që fillon të vendosë nga një tullë vit pas viti dhe sidomos pas të 45-50-ave, shohim këto kanceret e lëkurës që janë pasojë e atyre tullave që janë vendosur ndër vite. Janë tre kancere kryesore, ndër të cilat ne në çdo muaj maj e ngremë zërin sidomos për melanomën që është kanceri më agresiv i lëkurës.

Neada Muçaj: Vlen të theksohet se ky lloj kanceri nuk është fatal, ka forma për ta shëruar dhe për ta trajtuar. Cilat janë moshat më të rrezikuara?

Erjona Shehu: Nuk është fatal për aq kohë sa kapet në kohën e duhur sepse ndër kanceret e lëkurës, është më  agresivi. Ato grupmosha apo profesione që janë janë më të rrezikuar, patjetër që janë moshat mbi 40-50 që i përmenda, janë profesionet në të cilat individët janë të ekspozuar vazhdimisht, por edhe stili i jetesës që zgjedh secili prej nesh.


Top Channel

Të Ngjajshme

Keni dhimbje shpine? Mbi 800 milionë njerëz do të jetojnë me dhimbje të shpinës në vitin 2050

admin

Dëshironi të largoni mërzitjen? Provoni këto ushqime

admin

Avokado jeshile apo të zeza? Cila rekomandohet më shumë

admin

Leave a Comment