October 1, 2023
Portali Shprehja

Dhe Japonia u nis për të pushtuar hënën

Me lëshimin e Lunar Sniper, Japonia dëshiron të bëhet vendi i pestë që ul një anije kozmike në satelitin natyror të Tokës, raporton Reuters, duke shtuar se lëshimi do të testojë teknologjinë e uljes për të zhvilluar më tej programin hapësinor.

Nisja vjen disa javë pasi India u bë vendi i parë që zbarkoi sondën Vikram në Polin Jugor të Hënës, duke ndezur derdhje të krenarisë kombëtare dhe duke nxjerrë në pah një garë të re hapësinore që përfshin sektorin privat.

Misioni i Agjencisë Japoneze të Kërkimit të Hapësirës Ajrore (JAXA) është planifikuar për të enjten. Raketa H-IIA, që mban Landin inteligjent për Eksplorimin e Hënës (SLIM), i quajtur Sniper Lunar, do të ngrihet nga Qendra Hapësinore Tanegashima në Japoninë jugore, njoftoi Mitsubishi Heavy Industries (MHI).

MHI prodhon raketa H-IIA.

SLIM është një pajisje e vogël dhe e lehtë me lartësi 2.4 metra, gjerësi 2.7 metra dhe gjatësi 1.7 metra, me peshë rreth 700 kilogramë.

Snajperi hënor supozohet të ulet në sipërfaqen e anës së afërt të Hënës, pranë fushës hënore Mare Nectaris.

Misioni synon të ulë një anije kozmike të lehtë dhe me kosto të ulët në Hënë, brenda 100 metrave nga vendi i synuar i uljes, duke përdorur një sistem të avancuar navigimi vizual.

Misioni prej 100 milionë dollarësh duhet të arrijë në Hënë deri në shkurt.

Programi hapësinor i Japonisë është një nga më të mëdhenjtë në botë, por përpjekja e tij e parë për të ulur një tokëzues në Hënë dështoi në nëntor 2022 dhe një lloj i ri rakete shpërtheu gjatë një testi muajin e kaluar. Shpresat e JAXA-s janë përqendruar tani në një tokëzues inteligjent eksplorimi hënor.

Japonia gjithashtu u përpoq të zbarkonte sondën hënore Omotenashi të mbajtur nga anija kozmike Artemis-1 e NASA-s vitin e kaluar, por misioni shkoi keq dhe kontakti humbi.

Japonia ka pasur gjithashtu probleme me mjetet lëshuese, me lëshimin e dështuar të gjeneratës së ardhshme H3 në mars dhe raketës zakonisht të besueshme me karburant të ngurtë Epsilon tetorin e kaluar.

Në korrik, një test test i raketës Epsilon S, një version i përmirësuar i Epsilon, përfundoi në një shpërthim 50 sekonda pas lëshimit.

.

Të Ngjajshme

Ambasadori Qehaja: Bartësit e Institucioneve në Shkup “duhet të dëgjojnë më shumë Kosovën”

Investime milionëshe për sigurinë kibernetike në Maqedoninë e Veriut

admin

Nga e hëna, studentët do të marrin nga 140 denarë në ditë për t’u ushqyer

admin

Leave a Comment