August 16, 2022
Portali Shprehja

Dhjetë milionë euro rrogë për Belottin: një ofertë monstruoze vjen nga përtej Oqeanit, alternativa është Roma!

Pas 7 vitesh në Torino, Andrea Belotti ka vendosur të mos rinovojë kontratën me klubin granata dhe për këtë arsye është një nga profesionistët e lirë më të shijshëm në treg. Në fund të fundit, bëhet fjalë për një lojtar 28-vjeçar, kombëtarja italiane, i cili ka shënuar gjithmonë rregullisht në Serie A, përveç sezonit të fundit që përfundoi jo dyshifror për shkak të problemeve fizike që e penguan te luante gjithe sezonin por ai zbriti ne fushe vetëm 23 ndeshje.

“Andrea bëri historinë e Torinos, ne u përpoqëm të bënim ofertën tonë që ishte shumë e mirë, por ai bëri zgjedhjen e tij. I uroj gjithë të mirat, ai është një djalë i mirë dhe meriton më të mirën”, tha drejtori sportiv Vagnati.

Ndërkohë koha kalon, jemi gati në gusht dhe ‘Gallo’ është ende pa ekip. Radiomercato e vendos atë në fokusin e Romës, e cila është gati të shesë Shomudorov – i cili nuk udhetoi me shokët e tij për të shkuar të luante miqësoren me Tottenhamin në Haifa – duke liruar kështu një vend në sulmin Giallorossi.

Prandaj Wijnaldum dhe Belotti mund të jenë dy goditjet e fundit të Romës, e cila pas ardhjes së Paulo Dybala ende dëshiron të ngrejë shiritin e ambicieve. Sulmuesi i Calcinate mund të arrijë edhe në një transferim të lirë, me një pagë prej 2.5 milionë plus bonuse.

Por në orët e fundit një ofertë padyshim monstruoze ka rënë në tryezën e Belottit, të paktën për parametrat e saj. Sipas Will Forbes, një gazetar i specializuar në transferimet e Major League Soccer, Toronto do të ishte gati të derdhte 10 milionë në xhepat e ish-granatës.

Skuadra kanadeze mund ta bëjë këtë, duke qenë se ata kanë ende një vend të lirë nën artikullin ‘lojtarët e caktuar’, që janë tre lojtarët të cilëve çdo klub MLS mund t’u japë një pagë që nuk i nënshtrohet kufirit të pagës.

Prandaj Belotti do të ndiqte gjurmët e Insigne dhe Bernardeschi, dy lojtarët e tjerë në skuadër me një pagë shumë të lartë, duke rindërtuar në Toronto pjesën më të madhe të sulmit të kampionit të Evropës të Italisë vitin e kaluar në Wembley.

Por ‘fushata italiane’ e klubit të Ontarios nuk mbaron këtu, e cila mund të sjellë në shtëpi një tjetër agjent të lirë nga Seria A për të mishëruar repartin tashmë të fortë mbrojtës të Criscito: Luca Ceppitelli, 33 vjeç brenda pak ditësh, është në qendër të vëmendjes, kontrata e të cilit me Cagliarin skadoi më 30 qershor. Me pak fjalë, në fund mund të jenë deri në pesë lojtarë italianë që emigruan në Toronto brenda pak javësh. Përveç Italisë së Vogël…

.

Të Ngjajshme

Klopp ngre alarmin: Askush nuk pyet për lojtarët, po përplasemi me murin. Kjo është çmenduri

admin

Guardiola “lë pa tekst” Barcelonën; kërkon shifrën stratosferike për Bernardo Silvën

admin

Heshtje në Anfield, Zaha ndëshkon Të Kuqtë me një Golazo (Pamjet)

admin

Leave a Comment