August 11, 2022
Portali Shprehja

Djaloshi i artë Charles De Ketelaere: Pioli më krahason me Kaka, te Milani do jem “trequartista”

Charles De Ketelaere foli për DAZN, duke zbuluar se Stefano Pioli e sheh atë si një trequartist. De Ketelaere iu bashkua Milanit nga Brugge në fillim të kësaj jave dhe të premten, ai u prezantua para shtypit në Milanello.

Pas konferencës zyrtare për shtyp, 21-vjeçari belg pati një intervistë për DAZN, duke thënë: “U desh pak kohë për të arritur këtu dhe kjo është arsyeja pse tensioni po rritej, por tani jam i lumtur që jam këtu. Vetëm në momentin që firmosa kontratën dhe kisha fanellën në duar, thashë me vete: ‘Mirë, tani jam lojtar i Milanit!’ dhe u ndjeva shumë i lumtur.

Projekti i Milanit – “Nuk ishin fjalët që më bindën, por ajo që po bën ky klub. Po kthehet sërish në krye, të gjithë e shohim se sa shumë përmirësohen lojtarët e rinj këtu, dhe ndërsa rriten, e bëjnë të gjithë ekipin të rritet. Ata fituan Scudetton, kështu që është një ekip i mrekullueshëm për t’u pjekur nëse je një lojtar i ri.”

Kush ju bëri më shumë përshtypje në seancat e para stërvitore?

“Është e qartë se niveli i të gjithëve është më i lartë se në Club Brugge: për shembull, cilësia teknike e Leão, përfundimi i Giroud… të gjitha këto. Shpresoj të arrij sa më shpejt në këtë nivel.”

Kush ishte kundërshtari juaj i parë?

“Kam luajtur kundër Kjær, në një ndeshje kontrolli 11 kundër 11 isha përballë tij.”

Krahasimi që Pioli më ka bërë me Kaka?

“Ndoshta ai më krahasoi me Kaká-n sepse luajti edhe te Milani, ose për shkak të pozicionit në fushë. Por preferoj të them se jam vetëm vetvetja dhe në çdo ndeshje dua të tregoj se kush jam”.

Bisedimet e para me Piolin…

“Para se të nënshkruaja, fola me Piolin, kështu që e dija pak se çfarë dëshiron. Para disa ditësh ai më tregoi me stafin disa video me stilin e lojës që pret nga unë. Më pëlqeu shumë dhe e pashë veten në atë lloj futbolli”.

Në çfarë roli?

“Atë që e quajnë ‘trequartista’, por unë mund të bëj role të tjera. Megjithatë, ky është roli në të cilin duhet të përqendrohem tani. Por është stili i lojës që më pëlqen; duke shkuar thellë, duke pasur lirinë rreth sulmuesit. Mezi pres të shprehem në atë pozicion.”

Jeni nga ata lojtarë që shikoni video të lojtarëve të tjerë për të mësuar lëvizjet e tyre?

“Po, veçanërisht nëse më duhet të ndryshoj role herë pas here, shikoj video të atyre që luajnë në atë pozicion për të mësuar dhe mësuar përmendësh lëvizjet. Megjithatë, nuk është si çdo ditë që shikoj video futbolli, e bëj ndonjëherë para ndeshjeve.”

Për shembull, kur ju duhej të shikonit se si lëviz një qendërsulmues, kë keni studiuar?

“Kam parë video të sulmuesve më të mirë në botë si Lewandowski, Benzema dhe shumë të tjerë që po i harroj…”

Po të jesh trequartista?

“Gjithmonë më ka pëlqyer shumë De Bruyne, ai është një nga lojtarët më të mirë në Belgjikë. Në rolin tim ai është më i miri, ndaj e shikoj se si luan.”

Por në gjuhën tuaj, a nuk ka një fjalë në Belgjikë për “trequartista”?

“Jo, nuk ka asnjë fjalë të saktë si në italisht, ne themi vetëm mesfushor sulmues”.

Në Itali, çdo numër ka një kuptim: ai i 90 është “frikë”…

“Nuk e dija këtë…”

A ka ndonjë gjë që ju frikëson në jetën tuaj, në karrierën tuaj?

“Unë do të thoja ‘jo’. Unë e konsideroj veten një djalë të përulur dhe të qetë, por besoj shumë në veten time dhe nuk ka asgjë ose askush që më tremb.”

Nëse do të mund të ndryshonit kuptimin e numrit 90, çfarë do të zgjidhnit?

“Mendoj se do të zgjidhja ‘ambicionin’, sepse jam ende shumë i ri dhe kam një karrierë të gjatë përpara. Unë kam ambicie për të bërë gjëra të mëdha dhe kështu me të vërtetë mendoj se do të zgjidhja atë.”

Cila është ëndrra jote?

“Mendoj se gjëja më e rëndësishme është fitimi i Ligës së Kampionëve; kjo është ëndrra ime. Por tani jam te Milani, mendoj se është më e lehtë ta fitosh këtu sesa në Club Brugge [qesh], kështu që shpresoj ta fitoj herët a vonë.”

.

Të Ngjajshme

CR7 thyen heshtjen pasi turpëron shokët më të rinj të skuadrës në stërvitje

admin

“Benzema meriton Topin e Artë”, Courtois: Ja çfarë do të bëj po nuk e fitoi

admin

Interi mer vendim drastik mbi sponsorin!

admin

Leave a Comment