May 28, 2022
Portali Shprehja

Do të shpërtheni me energji: 4 sende ushqimore si zëvendësim për ëmbëlsirat

Ato janë shumë të rëndësishme sepse glukoza është e nevojshme për prodhimin e energjisë, por edhe për sekretimin e serotoninës – hormonit të lumturisë. Kjo sigurisht nuk do të thotë që ju duhet të hani sasi të mëdha akullore, çokollatë apo biskota.

Tact Watches

Sheqernat industriale përmbajnë vetëm sheqer të rafinuar dhe shumë yndyrna të ngopura, nga të cilat organizmi ynë nuk përfiton, ndaj zgjidhni alternativa të shëndetshme që nuk do të dëmtojnë shëndetin tuaj, por do t’ju japin energji.

Mjalta – Mjalti është i pasur me vitamina dhe antioksidantë. Mjalti përmban shumë herë më shumë vitaminë A se mishi i viçit. Mund të përdoret vetëm, deri në dy lugë çaji, ose mund të shtohet në receta për ëmbëlsira të shëndetshme ose shake.

Çokollate e zezë – Zgjidhni çokollatën që përmban më shumë se 70% kakao. Përmban antioksidantë (flavonoidë) që luftojnë radikalet e lira, hekurin, magnezin dhe zinkun. Ul presionin e gjakut, përmirëson kujtesën dhe përqendrimin, përmirëson humorin dhe megjithëse është i hidhur, përmban edhe sheqer, ndaj duhet ta hani me masë.

Hurma – Hurmat e thata janë fruta të thata shumë të ëmbla dhe të shëndetshme. Ato janë të pasura me vitamina, fibra dhe minerale, shumica e të cilave janë hekur si dhe antioksidantë. Hurmat ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, forcojnë imunitetin dhe për shkak të bollëkut të fibrave janë të mira për tretjen, si dhe kundër kapsllëkut. Ato ruajnë funksionin e trurit, ulin kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut. Megjithatë, ato përmbajnë një sasi të madhe sheqeri, ndaj nuk duhen konsumuar me tepricë.
Bananet – Bananet mund të përdoren në gjendjen e tyre origjinale dhe për shkak të strukturës së tyre të squrit ato janë një përbërës i shkëlqyer i shëndetshëm për ëmbëlsira, petulla dhe smoothie. Ky frut është një burim i shkëlqyer i vitaminës K, e cila është e mirë për kontrollin e presionit të gjakut, pastaj magnezit, si dhe vitaminës B6. Dhe me bananet, gjithashtu, jini të moderuar.

.

Të Ngjajshme

Borislavova: Do ta mbrojmë interesin bullgar deri në fund, çështja me Maqedoninë duhet diskutuar më konkretisht

admin

”Levica”: Inspektime për flamurin shqiptar në stadiume dhe përmendoren e Xhemë Gostivarit

admin

Arrestohen dy shpërndarës të drogës në Shkup

admin

Leave a Comment