March 21, 2023
Portali Shprehja

Doli me të kuqe dhe shkaktoi penallti; mediat italiane “nxijnë” Kumbullën: Më mirë të kishte shkuar në plazh…

Roma u mund në shtëpi 4-3 nga Sassuolo, me trajnerin Jose Mourinho në tribunë, të pezulluar. Më i keqi në fushë ishte padyshim Marash Kumbulla, sipas medias italiane, i ndëshkuar me karton të kuq për një marrëzi të pakuptimtë, që u shoqërua me penallti kundër kryeqytetasve.

“Gazzetta dello Sport” shkruan: “Mbrojtësi shqiptar e vulosi fatin e ndeshjes me futboll të pakuptimtë, shkaktoi edhe penalltinë. E pafalshme”. “Corriere dello Sport”, pasi kujtoi se e Kumbulla meritonte konfirmimin pas golit të tij në “Europa League”, shtoi:

“Pse ajo goditje ndaj Berardit? Një gjest kaq i dhunshëm dhe flagrant, edhe nëse përcaktohet nga provokimi i kundërshtarit, është i pakuptueshëm dhe e dënoi Romën në këtë ndeshje”.

Shpjegimi i “Tuttosport” ishte shumë më i shkurtër: “Kumbulla luftoi fort derisa ra pre e provokimit të Berardit, e goditi atë dhe e la Romën me 10 lojtarë në fushë”.

Për “Vocegiallorossa” ai meriton notën 2 në këtë ndeshje: “Kjo gafë e madhe hap dyert e pankinës për të. Provokimi i Berardit nuk justifikon në asnjë mënyrë gjestin e mbrapshtë të shqiptarit, i cili privoi Romën nga një lojtar për gjithë pjesën e dytë dhe i dhuroi Sassuolos një penallti krejtësisht të evitueshme”.

Në fund, vlerësimi i TMW: “Duke pasur parasysh atë që ka bërë, do të kishte qenë më mirë për Romën nëse shqiptari do të kishte përfituar nga dita e bukur për të shkuar në plazh”.

Notat për Kumbullën:
TMW: 3
Gazzetta dello Sport: 4
Corriere dello Sport: 4
Tuttosport: 3,5
Vocegiallorossa: 2

.

Të Ngjajshme

Haaland ishte përbindësh që 14 vjeç (VIDEO)

admin

Rrezikon rënien nga liga, klubit të famshëm anglez i hiqen 3 pikë! “Nuk po paguhen rrogat…”

admin

Ylli i ri në Premier League u ble thjesht 3 mln euro dhe sot Man United e do me çdo kusht!

admin

Leave a Comment