January 15, 2021
Portali Shprehja

Dr.Shfeqet Krasniqi: Falenderoj Ameriken, presidentin Tramp

Nefail MALIQI

Prishtinë, 6 shtator -Te premtene akluar ne Shtëpinë e Bardhë në Uashington në praninë e presidentit aktual të SHBA-ve Donald Trump dhe dy delegacioneve nga Kosova dhe Serbia u zhvillua ceremonia e një marrëveshje “ekonomike” të përgatitur shume me herët mes Kosovës dhe Serbisë̈ per te cilen ne Prishtine thone se ne kemi fituar, kurse ne Beograd po ashtu thone se ne kemi fituar.

Per kete marreveshje mes Kosoves dhe Serbisë ne prezence te persidentit Trump raportuan mediat boterore, por edhe po komentoihetr si ne Kosovë e Serbia ashtu edhe nga analiste kombëtar dhe dnerkombëtar. por edhe nga personalitetet fetare.

Historian dhe shkancari me renome nderkombetar, hoxha i njohur ne Kosovë prof.dr.Shefqet Krasniqi marrëveshjen e fundit ne Uashington mes Kosoves dhe Serbise me ndemrejtesimin e presidentit amerikan Donald Tamp e ka pershëndetur.

“Sa ju perket pikave te marrëveshjes ne Uashingotn mes Kosoves dhe Serbisë une nuk dua te hyje, meqe nuk me takon dhe nuk jam komepetent. Por, nje cka me ra ne sy dhe cfare u pa ne mediat boterore ishte deklarat te cilat mund t’i quaj hostorike e njeriut numer nje te Amerikes z.Tramp dhe atij te Izreaelit, se Kosoven e njohin dhe e emertuan si nje shtet musliman. Nuk mund te themi se ishte bahs koincidence qe mu ne diten e xhumas ne Uashingon Kosova te emerohet vend musliman!.. ” ka thëne fillimisht Shefeqet Karsniq ne nje interviste eksluzive per gazeten “Bota sot” duke pershëndetur deklaratat e kreut te shtetit amerikan dhe izraelit.

Sipas imam Krasniqit “shqiptareve, sidomos disa personaliteteve kosovare tek ajo godina e larte e qelqte nuk duhet t’ju vie turp te thone se jemi musliman ne vendin tonë! Përundrazi, ata duhet te jene krenar qe i takojne nje feje qe ndalon dhunen, terrorizmin dhe cde gje ilagele deri tek krimi i organizuar. Une quditem se si disa shqiptareve, disa perosnalieteve tona nuk ju vi marre me korrupcion, ta marrin drogen, te pine raki apo te merrem me dilingjilleqe. Ti s’mund t’i thuash Trampit as Natanjahut se sjam musliman, kur emrin e ke Avdullah ose Hashim, kur perveq emrave, nanat e motra e tyre mbajne shamija n’krye..”

“Jo vetem ne jeten e perditshme, por sidomos ne politike eshte budallaki te tregohesh servil. Kosova me ket servilizem para bote nuk mund te inkuadrohet ne Evrope as ne institucionet nderkombëtare. Prandaj, sot ne Kosove kane ngecur procesi integrimeve dhe njohjeve te reja. Ishalla Izraeli e ka ngreh kamen zhag pe rnjohje tjera dhe anetresimine Kosves ne Interpol, UNESCO, KE etj..” ka thëne ne fund profesor Imam Krasniqi per gazeten “Bota sot.”

Nje analist nga Prishtina i ka deklaruar per gazeten “Bota sot” se “Qeveria Hoti beri gabim qe te premten e kaluar, diten kur u arrit marreveshja nuk e muaren me vete nje imam nga Kosova ne Uashington per te justifikuar fjalet e Tramp dhe Natanjahut per «Kosoven muslimane» te cilet disa here e permenden.

“Kosova me shumicë myslimane pranon të normalizojë lidhjet me Izraelin” (“Muslim-majority Kosovo agrees to normalise ties with Israel”) eshte ky titulli gazetave prestgjioze si ne Amerike ashtu dhe ne Evropë. Dhe eshte interesante se ne shume tituj te këtyre gazetave emrit Kosove ju eshte bashkangjitur fjala “musliman” sikur: “Kosova, nje vendi musliman” ose ” Kosova me shumice muslimane” qe mund te thuhet se edhe feja, ne kete rast islami po ka nje peshe te fuqishme për perspektiva te qeverive dhe shteteve ne bote, po luane nje rol te madh edhe ne fushate parazgjedhore ne Amerike, duke deshmuar se Trump dhe SHBA-te jane nje vend tolerante dhe nuk jane kunder muslimaneve.

Të Ngjajshme

Hancock: Në pranverë mund të “shpëtojmë” nga koronavirusi

admin

Abazoviq tregon fuqinë edhe njëherë, arreston ambasadorin e Malit të Zi në Poloni

admin

Identifikohen viktimat e para të tërmetit në Kroaci

admin

Leave a Comment