May 28, 2023
Portali Shprehja

​Dy të vdekur dhe katër të zhdukur nga shirat e rrëmbyer në veri të Italisë

Dy persona kanë vdekur dhe të paktën katër rezultojnë të zhdukur, pas shirave të rrëmbyer që përfshinë veriun e Italisë.

Një burrë në Forli u gjet i pajetë dhe një tjetër humbi jetën në Ronta di Çezena.

Viktima e parë ka ndërruar jetë, ndoshta i mbytur, në katin përdhes të shtëpisë, pranë brigjeve të lumit Montone, ku jetonte me bashkëshorten. Ajo u shpëtua nga ekipet e shpëtimit dhe tha se ai kishte mbetur në katin përdhes, ku u gjet i pajetë,s hkruan ANSA.

I dyti, një burrë rreth të 70-tave, humbi jetën për shkak të përmbytjes së lumit Savio dhe reshjeve të dendura që kanë goditur rajonin që prej ditës së djeshme.

E zhdukur rezulton bashkëshortja e tij.

Në total, të paktën katër persona janë të zhdukur në provincën e Forli-Çezena.

Sipas asaj që mësohet nga ekipet e shpëtimit, një person mësohet se është zhdukur në Çezena dhe tre në Forli.

“Sistemi rrugor është kompleks, me shumë rrugë të përmbytura, udhëtimi është i vështirë nëse jo me mjete të pajisura, probleme ka edhe në sistemin rrugor kombëtar, këshillohet shmangia e disa rrugëve arteriale dhe lëvizjet nga jugu nuk rekomandohen. Operacionet e shpëtimit mund të jenë komplekse”, tha nënkryetari i Departamentit të Mbrojtjes Civile, Titti Postiglione.

 

 

.

Të Ngjajshme

Dembele: Ëndrra ime është të fitojë titullin e Kampionëve me Barçën

11 të vdekur nga orteku në Pakistan

Piloti i Ferrari-t penalizohet për garën e Montekarlo-s

Leave a Comment