November 28, 2022
Portali Shprehja

E BUJSHME | Kërkesa e ekzagjeruar e futbollistëve argjentinas drejtuar klubeve përkatëse përpara Botërorit!

E para në botën arabe, e para në dimër, e para në një qytet të vetëm. Kupa e Botës e planifikuar në Doha midis 20 nëntorit dhe 18 dhjetorit ka bërë histori edhe para fillimit. Por çfarë qëndron pas kësaj kthese globale për futbollin? Gjatë udhëtimit të TMW në Doha qershorin e kaluar, foli Hassan Al Thawadi, Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit Suprem për Dorëzimin dhe Trashëgiminë (SC) të Katarit 2022.

“Ne kemi bërë një rrugë të gjatë në një periudhë relativisht të shkurtër kohore”, thotë Al Thawadi, duke rindërtuar një rrugëtim që filloi 12 vjet më parë (2010), kur Katari mori zyrtarisht të drejtat e organizimit të Kupës së Botës.

“Organizimi i Kupës së Botës ka përshpejtuar zhvillimin e vendit tonë të madh, në përputhje me Vizionin Kombëtar të Katarit 2030. Ne kemi ndërtuar infrastruktura të jashtëzakonshme, kemi zhvilluar një industri sportive dhe ngjarjesh të klasit botëror, si dhe kemi kryer projekte njerëzore dhe sociale për përfitime. të njerëzve që jetojnë në Katar dhe në pjesën tjetër të botës”.

Por, nese per pritesit eshte event i madh, nuk mund te thuhet e kunderta  edhe per futbollistet. Sidomos per Argjentinen dhe lajmin e fundit te bujshem qe vjen nga Arjentinas. Lojtarët e kombëtares së Argjentinës do t’u kërkojnë klubeve të tyre përkatëse që të mos luajnë ndeshjen e fundit të ligës para fillimit të Kupës së Botës në Katar.

Në këtë mënyrë ata do të jenë në gjendje të vihen në dispozicion të Seleccion tashmë para fundjavës 12 dhe 13. Nëntor. Mospërfillja është nisur nga gazeta argjentinase Doble Amarilla, sipas së cilës lojtarët janë gati të bëjnë një kërkesë zyrtare si për Alfa (Federata Argjentinase) ashtu edhe për Conmebol që përfaqëson të gjitha kombëtaret e Amerikës së Jugut.

.

Të Ngjajshme

Serbisë i ikën fitorja nga duart. Ndeshje që të lë pa frymë, përmbysje e pabesueshme e Kamerunit (pamjet)

admin

Milani frymëzohet nga Botërori për merkaton e janarit, ja ylli që ka piketuar

admin

Messi reagon me urgjencë, i konsideron “fake news” ato që po shkruhen së fundi për të

admin

Leave a Comment