November 28, 2022
Portali Shprehja

E BUJSHME NË KATAR: Qeveria ndryshon mendje dhe “zbutet”, FIFA jep lajmërimin

Gjithçka ndryshon në Botërorin e Katarit dhe pas kufizimeve të vendosura për tifozët që duan të përjetojnë ndeshjet nga tribuna e stadiumit, kalohet në linjën e butë. Sidomos për një nga çështjet më të diskutueshme që ka ngjallur indinjatë dhe polemika nga e gjithë bota dhe që ka bërë që disa ekipe kombëtare të mbajnë një qëndrim të saktë: të përfaqësojnë afërsinë dhe solidaritetin e tyre me komunitetin LGBTQ+ me ngjyrat e ylberit duke kaluar mbi ligjet dhe kulturen e Katarit mbi homoseksualitetin.

Pasditen e së enjtes së 23 nëntorit, në të gjitha kuptimet, ndodhi një kthesë historike, sepse FIFA konfirmoi zyrtarisht se flamujt, veshjet dhe objektet me ngjyrat e ylberit nuk do të jenë më objekt konfiskimi dhe tifozët që do të tregojnë ata nuk do të rrezikojnë të thyejnë rregullat dhe të vuajnë pasojat e qeverisë së Katarit.

Madje, të gjitha federatat e Botërorit janë informuar se flamuri ylber “nuk do të ndalohet më” në stadiume nga ndeshjet e radhës. Të gjithë në përpjekje për të heshtur polemikat dhe protestat që po përhapin këto Kupa Botërore, shpesh duke i bërë njerëzit të flasin edhe më shumë se çfarë ndodh në fushë në nivel sportiv.

Shembujt më të fundit ishin kombëtarja daneze dhe ajo gjermane, ndër të parat që kundërshtuan gjithmonë këtë formë censure dhe tashmë protagoniste të protestave që kanë bërë xhiron e botës.

Ngjyrat e ylberit u bënë një nga tensionet e turneut, pasi shumë lojtarë, zyrtarë dhe tifozë u përpoqën të bënin – dhe ndonjëherë ia dilnin – gjeste publike solidariteti me komunitetin LGBTQ+ mbi ligjet represive mbi homoseksualitetin.

Deri më tani, disa mbështetësve dhe mediave u janë konfiskuar veshje që kujtojnë flamujt e ylberit, deri në disa situata që kufizohen me paradoksin, si në rastin e disa tifozëve të Uellsit që thjesht mbanin ngjyrat e vendit të tyre – të kuqe, të verdhë, të bardhë dhe jeshile – të cilët u urdhëruan t’i hiqnin në hyrje të stadiumit.

Vetëm protesta formale e Federatës së Futbollit të Uellsit për të shpjeguar arsyen e asaj batice me ngjyra para stadiumeve ku luan kombëtarja e Bale, nxiti ndryshimin që do të ndodhë tani e tutje në tribuna. Natyrisht për dy ndeshjet e ardhshme të Uellsit, por edhe për të gjitha ndeshjet e tjera në turne…

Edhe para dhe gjatë Botërorit, federata të ndryshme e mbanin shumë lart nivelin e diskutimit për këtë çështje, duke përfshirë shpesh herë në radhë të parë vetë FIFA-n, e cila ka garantuar gjithmonë një edicion “të hapur” dhe të pakufizuar të Botërorit. Tani mund të argumentohet se ky është me të vërtetë rasti sepse organi drejtues global i futbollit u ka dërguar një shënim federatave pasi ka marrë garanci nga Komiteti i Sigurisë dhe Operacioneve të Sigurisë së Turneut se artikujt e Rainbow nuk do të konfiskohen më.

I njëjti komunikim u lëshua më pas edhe brenda organeve të sigurisë në stadiume të ndryshme, për të shmangur atë që deri më tani ishte pagëzuar nga qeveria e Katarit si “incidente të thjeshta të lokalizuara” pas grupeve të tifozëve që ishin detyruar të linin sende dhe veshje për të aksesoni sistemet. Natyrisht që nga garat e ardhshme do të ketë edhe më shumë vëmendje në tribuna për të parë se çfarë do të ndodhë.

.

Të Ngjajshme

Luis Enrique preket në konferencë kur e pyesin për vajzën: “Mendojmë se si do të jetonte çdo ditë…”

admin

“Tani po shijojmë sërish Botërorin, kush zbriti nga autobusi le të ngjitet…”

admin

Festa gjermane zgjat 30 sekonda, anulohet goli i Rudiger (PAMJET)

admin

Leave a Comment