September 29, 2022
Portali Shprehja

E BUJSHME | Ora perfekte! Trajneri i fiksuar pas kohës mund të drejtojë në Botërorin e Katarit

Përmbysje sensacionale në karrierën e Walter Mazzarrit, i freskët nga aventura katastrofike në pankinën e Cagliarit, e cila e shkarkoi atë në maj të sezonit të kaluar pasi humbi 7 nga 8 ndeshjet e fundit (sardinezët më pas do të bien në Serie B).

Trajneri 60-vjeçar toskan është në fakt në Rabat, kryeqyteti i Marokut, për të negociuar me Federatën e Futbollit vendas mundësinë e uljes në stolin e kombëtares në funksion të Botërorit të ardhshëm të planifikuar në Katar.

Shansi i madh për Mazzarrin u hap pak ditë më parë: më 11 gusht Vahid Halilhodzic u shkarkua zyrtarisht nga Federata e Futbollit Maroken për shkak të mosmarrëveshjeve me presidentin federal. Që do të thotë se 69-vjeçari boshnjak mund të mburret me rekordin e palakmueshëm të shkarkimit për herë të tretë para një Kupe Bote (dy herët e para ndodhën në 2010 dhe 2018, kur ai ishte trajner i Bregut të Fildishtë dhe Japonisë, përkatësisht). .

Pra, këtu është Mazzarri për stolin maroken. Sipas asaj që mësohet nga media panarabe Al-Araby Al-Jadeed, një bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit të Federatës Marokene të Futbollit, Fouzi Lekjaa, ka konfirmuar mbërritjen e trajnerit toskan në Rabat, për të diskutuar mundësinë e trajnimit te Luanëve te Atlasit.

Mazzarri do të takohet me drejtorin financiar të Federatës së Futbollit, Jaloul Ainouch, për të folur për fejesën dhe më pas – në rastin e një tym të bardhë – ai do të ketë përballjen vendimtare me numrin një federal.

Rikthimi në pistë mund të bëhet me stil për trajnerin e Livornos, karriera e të cilit pas largimit nga Napoli në 2013 nuk pati kënaqësitë që Mazzarri shpresonte kur u martua fillimisht me Interin, më pas me Watfordin, në fund me Torinon dhe Cagliarin (dy përjashtime dhe dy ndërprerje të parakohshme të kontratës).

Nëse negociatat me kombëtaren e Afrikës së Veriut shkojnë në damë, toskani do ta gjente veten në Kupën e Botës në Katar në një grup që sheh Kroacinë, Belgjikën dhe Kanadanë së bashku me Marokun, me fillimin e ndeshjes së parë kundër Kroacisë në datën 23 nëntor. Në skuadër ai do të kishte dy të njohur të vjetër nga Seria A si Amrabatin fiorentin dhe Udinese Masina. Ende pak dhe do ta dimë nëse do të kemi një italian në Botëror.

.

Të Ngjajshme

Juventus-Inter pakt? Vizita e Andrea Agnellit te selia e Steven Zhang: ja për çfarë folën!

admin

“Jemi njerëz të sëmurë dhe të vegjël” Familja e Ronaldos reagon ndaj Portugalisë!

admin

Thotë mjaft dhe e lë futbollin në moshën 35-vjeçare: kampion evropian me Chelsean e Di Matteos

admin

Leave a Comment