June 3, 2023
Portali Shprehja

E huaja që humbi jetën në Indi shpëton 6 të tjerë me organet e saj/ Pse ka rëndësi dhurimi i organeve?

Në një ngjarje të fundit, një e huaj, e cila po vizitonte Indinë si turiste, humbi jetën tragjikisht nga një hemorragji në tru.

Turistja e ndjerë, ka shpëtuar jetën e gjashtë të tjerëve përmes organeve të saj. Thuhet se pas vdekjes së saj, organet e saj iu dhuruan gjashtë individëve që përballeshin me sfida kritike shëndetësore. Mes dhimbjes, familja e turistes së huaj ka marrë vendimin për t’i dhuruar organet e saj individëve që kanë nevojë urgjente për transplantim.

Ndër pjesët e dhuruara ishin mëlçia, veshkat, valvulat e zemrës, kornea dhe lëkura e saj.

Në shumicën e rasteve, një person do të vdesë nëse nuk arrin të bëjë një transplant organi. Një transplant organi mund të zgjasë dhe përmirësojë cilësinë e jetës së një personi. Një donator i vetëm i vdekur mund të shpëtojë deri në tetë jetë. Prandaj, dhurimi i organeve mund të ndryshojë jetën. Shumë njerëz vdesin duke pritur për një organ.

Një person nuk duhet domosdoshmërisht të jetë i vdekur për të dhuruar organe të caktuara. Megjithëse transplantimi i organeve është një proces i lodhshëm që përfshin shumë hapa kur bëhet fjalë për vendosjen e përputhshmërisë. Megjithatë, dhurimi i organeve është falas dhe mund t’ju ndihmojë të shpëtoni jetë. Donatorët e gjallë mund të dhurojnë një veshkë, një mushkëri, një mëlçi, një pjesë të pankreasit ose zorrët nëse janë në gjendje të mirë shëndetësore. Dhuruesit e vdekur mund të dhurojnë pothuajse të gjitha organet vitale. Ata gjithashtu mund të dhurojnë inde trupore, lëkurë dhe valvula të zemrës.

 


Top Channel

Të Ngjajshme

Ushqimet pikante për më shumë freski në organizëm

admin

Ilaçi për kancerin e gjirit ul rrezikun e rikthimit me 25%

admin

Hernia diskale, simptomat dhe trajtimet natyrale

admin

Leave a Comment