4.3 C
Skopje
December 10, 2019
Tech

Elon Musk dëshiron të ndërtojw një qytet në Mars, por duhen 20 vite punë dhe 1,000 anije kozmike

Derisa po i përgjigjej adhuruesve të tij në Twitter, Musk ka bërë të ditur se “Space X” sipas vlerësimeve të tij, duhet të ndërtojë 1,000 anije kozmike që do të bartin mallra të ndryshme dhe ekuipazhin përgjatë 20 viteve
Në ditën kur forcat ajrore amerikane në Kaliforni po shënon përvjetorin e tyre, Musk deklaroi se shpenzimi i një fluturakeje të tij kushton vetëm dy milionë dollarë, derisa synon që në Mars të ndërtojë një qytet për banimin e njerëzve.
Ai pranoi se do të duheshin të realizohen mbi 1,000 fluturime me anije kozmike, në mënyrë që të dërgohen më shumë se 10 milionë tonelata mallra në orbitë për një vit.
Kapacitetet e sotme të anijeve kozmike dhe të raketave “Falcon” mund të bartin rreth 500 tonelata në vit, që do të thotë se duhet shumë punë për të arritur qëllimin e Musk.


Top Channel

Artikuj të ngajshëm

Mac Pro i ridizajnuar vjen së shpejti

shprehja

Kamera e BMW si një kuti e zezë – mban regjistrime në rast të aksidentit

shprehja

McLaren zbulon modelin më të fuqishëm të serisë së tij sportive

shprehja