December 1, 2020
Portali Shprehja

Elon Musk kalon Mark Zuckerberg dhe bëhet personi i tretë më i pasur në botë

Një infeksion i mundshëm Covid-19 do të thoshte që ai u detyrua të humbasë lëshimin e katër astronautëve në bordin e një rakete SpaceX, raporton “Metro”.

Por pranimi i Tesla-s në një indeks të tregut të aksioneve dje nënkuptonte që pasuria e tij u rrit me 15 miliardë dollar, transmeton lajmi.net.

Ose, afërsisht 170,000 dollarë në sekondë. Pasuria shtesë sjell pasurinë totale neto të Musk deri në 117.5 miliardë dollarë – sipas Indeksit të Miliarderëve Bloomberg.

Në proces, Musk kapërceu miliarderin tjetër të teknologjisë Mark Zuckerberg për t’u bërë personi i tretë më i pasur në botë.

Vetëm shefi i Amazon Jeff Bezos dhe bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates kanë grumbulluar më shumë pasuri.

Tesla, kompania e makinave elektrike që Musk mbikëqyr kur nuk është në detyrë të SpaceX ka një vlerë prej mbi 400 miliardë dollarë dhe është kredituar gjerësisht për fillimin e tregut të makinave elektrike.

Pavarësisht pasurisë së tij të pamasë, Musk tha përsëri në maj se ai po planifikonte të shiste ‘pothuajse të gjitha’ pasuritë e tij.

Kur u pyet pse, gjeniu i teknologjisë thjesht tha se po i përkushtohej Marsit dhe Tokës dhe se posedimi i gjësendeve do të të ngadalësoj. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Në një katër persona shprehet se ata do të “humbin gjithçka” nëse humbin telefonin

admin

BMW kundër Audi në borë, shikoni cila fiton

admin

Në këto vende, telefoni ju lajmëron kur keni pranë dikë me Covid-19

admin

Leave a Comment