August 11, 2022
Portali Shprehja

Energjia/ Berlini merr masa të menjëhershme, fiken dritat e monumenteve, arsyeja do t’ju habisë

Berlini ka marrë masa drastike në lidhje me energjinë elektrike, ku ka fikur dritat që ndriçojnë monumentet kombëtare, për të kursyer.

E gjitha kjo vjen në kuadër të një përpjekjeje kombëtare, në një kohë kur vendi përballet me kërcënimin e mungesës së gazit rus.

Rreth 200 ndërtesa dhe monumente, përfshirë bashkinë e Berlinit me tulla të kuqe, Shtëpinë e Operës Shtetërore dhe Pallatin Charlottenburg do të qëndrojnë në errësirë gjatë natës, thanë zyrtarët në kryeqytetin gjerman këtë javë.

“Duke pasur parasysh luftën kundër Ukrainës dhe kërcënimet e politikës energjetike nga Rusia, është e rëndësishme që të jemi sa më të kujdesshëm me energjinë tonë”, tha të mërkurën shefja e qytetit për mjedisin, Bettina Jarasch.

Jarasch i Partisë së Gjelbër tha se përfshinte konsumatorët dhe industrinë, por edhe institucionet publike, duke i quajtur monumentet e errësuar “gjëja e duhur për të bërë për të dhënë një kontribut të dukshëm”.

Politika fillimisht preku gjashtë monumente nga mbrëmja e së mërkurës dhe përfundimisht do të përfshijë 200 ndërtesa dhe monumente dhe 1,400 prozhektorët e tyre gjatë katër javëve të ardhshme, tha zyra e Jarasch.

Një firmë e shërbimeve elektrike do të mbyllë 100-120 drita në ditë pa i çmontuar ato, duke e mbajtur politikën të përkohshme.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment