June 5, 2023
Portali Shprehja

Erdogan: Nuk jam ende gati të mbështes anëtarësimin e Suedisë në NATO

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se ende nuk është i përgatitur të mbështesë anëtarësimin e Suedisë në NATO, duke përsëritur pretendimin e tij se Stokholmi ka lejuar organizatat terroriste të strehohen në vend.

“Nuk mund ta shikoj me sy të mirë ofertën e anëtarësimit të Suedisë, për sa kohë që Suedia vazhdon të lejojë degët e grupeve terroriste në Turqi të bredhin të lirë në rrugët e Stokholmit,” tha ai për CNN.

Erdogan ka akuzuar prej kohësh Suedinë se strehon militantë nga Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit, një grup i caktuar terrorist në Turqi, Suedi, Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Ai thotë se do të donte që këta individë të ekstradoheshin, por Stokholmi e ka bërë të qartë se kjo nuk do të ndodhë. Ngërçi ka bllokuar pranimin e Suedisë në NATO, edhe pse shteti tjetër nordik Finlanda eci përpara në proces dhe u bashkua zyrtarisht me aleancën muajin e kaluar.

Disa zyrtarë perëndimorë dhe vëzhgues të Lindjes së Mesme kanë sugjeruar se pretendimet për terrorizëm sigurojnë mbulesë për Erdoganin që të mos angazhohet me çështjen e NATO-s dhe potencialisht të zemërojë Presidentin rus Vladimir Putin në një kohë të papërshtatshme politikisht.

.

Të Ngjajshme

Sezoni më vdekjeprurës i ngjitjeve në malin Everest: Nepali shtrëngon rregullat

Për shkak të problemeve teknike, Boeing ka vonuar fluturimin e parë me njerëz të Starliner

Escobar: Kurti të largojë policinë nga veriu! Urgjentisht të nis puna për Asociacionin

Leave a Comment