March 29, 2023
Portali Shprehja

Erdogan takon të mbijetuarit: Do të ndërtojmë shtëpi të reja për të gjithë, askush s’mbetet në rrugë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka pranuar se ka pasur disa probleme në reagimin në ditën e parë të tërmeteve, por i ka kërkuar popullit turk të jetë i durueshëm dhe i bashkuar.

Ai tha se kishte pasur probleme me rrugët dhe aeroportet, por se çdo gjë do të përmirësohej nga dita në ditë, shkruajnë mediat e huaja.

LEXO EDHE:
‘Mallkimi’ i Turqisë: 50 tërmete shkatërrues në një shekull
Erdogan theksoi gjithashtu se qytetarët duhet t’i kushtojnë vëmendje komunikimit nga autoritetet dhe të injorojnë ‘provokatorët’, pasi mijëra njerëz ankohen për mungesën e burimeve dhe reagimin e ngadaltë nga zyrtarët.

Do të ndërtohen shtëpi të reja, tha ai, duke premtuar se askush nuk do të mbetet në rrugë.

‘Kjo është koha që ne të jemi të bashkuar’, shtoi Erdogan.

Ai gjithashtu konfirmoi se familjet e prekura do të marrin një total prej në vlerë prej 500 eurove për të ndihmuar me pasojat e tragjedisë.

Ndërkohë janë shfaqur fotografi të presidentit Erdogan duke u takuar me qytetarët në qytetin Kahramanmaras, i cili u shkatërrua nga tërmeti.

Ndryshe, më shumë se 11,700 njerëz janë konfirmuar tani të vdekur në Turqi dhe Siri pas një serie tërmetesh të fuqishme.

Përditësimi vjen pasi presidenti Erdogan tha se numri në vendin e tij ky numër ka shkuar në 9,057.

E ministri i Shëndetësisë i Sirisë i tha agjencisë shtetërore të lajmeve Sana se 1,262 njerëz kanë vdekur në zonat e kontrolluara nga qeveria të vendit.

Helmetat e Bardha, një grup që orkestron operacionet vullnetare të kërkimit dhe shpëtimit në zonat e kontrolluara nga rebelët në Siri, kanë regjistruar 1,400 vdekje.

Të Ngjajshme

Kryeministri i ri i Skocisë udhëhoqi namazin në natën e parë në rezidencën zyrtare

admin

Ekipi i opozitës për Tiranën/ Nga Alimehmeti te gazetarja Beti Njuma, dalin 62 emrat për këshillin bashkiak

admin

Klasa me një nxënës

admin

Leave a Comment