August 16, 2022
Portali Shprehja

Escobar: SHBA mbetet mik i fuqishëm i Maqedonisë së Veriut

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në përpjekjet e tyre reformuese me qëllim të përshpejtimit të procesit të integrimeve evropiane që kanë filluar”.

Këtë e tha sot zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropë dhe Euroazi, Gabriel Escobar. Në konferencën e sotme kushtuar situatës në Ballkanin Perëndimor, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Escobar theksoi se Maqedonia e Veriut është një partner i madh bilateral dhe një aleat i shquar në NATO.

Ai përsëri theksoi mesazhin nga Dialogu Strategjik, që SHBA-ja e pati me Maqedoninë e Veriut në qershor në Uashington.

“Qëndrimi ynë nga përvoja me Maqedoninë e Veriut është se ajo është një partner i shkëlqyer, mik besnik dhe mbështetës i fortë i komunitetit transatlantik. Maqedonia e Veriut me meritë filloi lëvizjen në procesin e tyre drejt Evropës. Ata bënë reforma të vështira dhe vazhdojnë të bëjnë reforma të vështira”, tha Escobar.

Ai theksoi se për Shtetet e Bashkuara çështja e gjuhës dhe identitetit kulturor të Maqedonisë së Veriut nuk është çështje dhe i bëri thirrje vendit që të vazhdojë dialogun konstruktiv me fqinjët e saj dhe të ecë sa më shpejt në procesin e anëtarësimit.

“SHBA mbetet një partner i fortë në inkurajimin dhe mbështetjen e Maqedonisë së Veriut në atë proces. Dhe së fundi, vendi me siguri do të jetë i suksesshëm në atë proces”, tha Escobar.

Të Ngjajshme

Nga e enjtja rikthehet vapa, priten të arriten temperatura mbi 40 gradë

Çfarë mund të ndodhë nëse ndaloni së ngrëni plotësisht vezët?

“Zhvishen si në evente sheikësh”, stilistja e njohur kritikon moderatoret shqiptare

Leave a Comment