June 5, 2023
Portali Shprehja

“Është një bishë”, Henry i mahnitur nga ylli i City-t: E bëri dhe me Mbappe

Legjenda e Arsenalit, Thierry Henry, mbeti i mahnitur nga paraqitja e Kyle Walker pasi Manchester City mposhti Real Madridin 4-0 të mërkurën, 17 maj.

Walker e anuloi Vinicius Junior teksa Citizens arritën një fitore të përgjithshme 5-1 në gjysmëfinalet e UEFA Champions League për të siguruar vendin e tyre në finalen e Stambollit.

Përballja ishte në ekuilibër pasi dy ekipet dolën barazim 1-1 në ndeshjen e parë në Santiago Bernabeu. Megjithatë, skuadra e Pep Guardiolës tregoi dominimin e tyre mbrëmjen e së mërkurës.

Bernardo Silva shënoi një dygolësh të shkëlqyer, ndërsa Manuel Akanji dhe Julian Alvarez shënuan nga një gol për të siguruar një fitore dominuese 4-0 ndaj Real Madridit.

Pjesa më e madhe e suksesit të Manchester City erdhi falë Kyle Walker që ishte në gjendje të ndalonte Vinicius që të kishte ndonjë ndikim në ndeshje. Lojtari anglez fitoi të dyja përballjet direkte me brazilianin, bëri nëntë rikuperime dhe fitoi 80% të dueleve të tij në terren.

Si rezultat, super ylli i Real Madridit u përpoq të kapte topin me vetëm 39 prekje. Vinicius bëri zero driblime të suksesshme dhe krosime të sakta, dhe një goditje e tij nuk ishte në portë.

Thierry Henry mbeti i mahnitur me paraqitjen e Kyle Walker. Ai i tha CBS Sports në Paramount +:

“Kyle Walker është një bishë. Sa herë që duhet të bësh garë vrapi me të, atëherë mund të ndalosh. Në një moment, ai ishte shumë prapa Vinicius Jr dhe ai arriti ta kapte. Mori topin dhe tha ‘mirupafshim’, pastaj shkoi në anën tjetër. Kur bëhet fjalë për këtë, ai është shumë i mirë”.

Ai shtoi:

“Më duhet të them se ai e futi në xhep edhe Mbappe në çerekfinalet e Kupës së Botës. Ai ka futur në xhep shumë lojtarë që janë në të vërtetë të jashtëzakonshëm. Nuk është e lehtë ta mposhtësh atë. I duhen dhënë shumë merita”.

Manchester City tani do të luajë me Interin në finalen e 10 qershorit. Skuadra e Pep është në kërkim të Triplete-s pasi janë gjithashtu në finalen e FA Cup kundër Manchester United dhe një hap larg titullit në Premier League.

.

Të Ngjajshme

LAJMI I FUNDIT | Një delegacion nga Al Hilal fluturon në Paris: “Mbërin për të marrë Messin”

admin

IBRA I JEP LAMTUMIRËN FUTBOLLIT! Tonali në lot, San Siro emocionohet. “Nuk mund të marr frymë…” (VIDEO)

admin

Alderweireld në minutën e 94-të me eurogol, Antwerp i Van Bommel është kampion i Belgjikës pas 66 vitesh (VIDEO)

admin

Leave a Comment