January 22, 2021
Portali Shprehja

Facebook largon rrjetin rus për dezinformata para zgjedhjeve në SHBA

Detyra e tyre ishte të shkruanin artikuj që synonin lexuesit me prirje të majtë në tema të tilla si drejtësia racore, fushata Biden-Harris dhe politikat e presidentit Donald Trump, njoftoi kompania të martën., shkruan kp

Rrjeti me 13 llogari false dhe dy faqe ishte në fazën fillestare të krijimit të audiencës së tij, thonë në Facebook,  sipas së cilës, kjo tregon për një provë të rritjes së efikasitetit në shënjestrimin nga operacionet e huaja të përhapjes së dezinformimit para zgjedhjeve 2020.

Veprimet u ngritën si rezultat i një raporti të FBI-së dhe ishin një nga një shumë  operacionet në lidhje me agjencinë ruse të kërkimit në internet ose individë të lidhur me të.

Facebook tha se operativët rusë kishin krijuar personalitete të trilluara për të udhëhequr njerëzit në një faqe të re të quajtur “Data Peace” që e përshkroi veten si një “organizatë globale të lajmeve” qëllimi i së cilës ishte “të zbulonte problemet globale dhe të rrisë ndërgjegjësimin rreth korrupsionit, krizës mjedisore, abuzimi i pushtetit, konflikti i armatosur, aktivizmi dhe të drejtat e njeriut”.

Një artikull rreth lëvizjes militante të krahut të djathtë i njohur si “lëvizja bullgare” titullohej “Numri i ultra-djathtistëve në Shtetet e Bashkuara po rritet falë presidentit Trump”, sipas një raporti të paraqitur nga Facebook.

Në vitin 2016, operativët rusë të lidhur me Agjencinë e Kërkimit në Internet zhvilluan fushata dezinformimi në Facebook, Twitter dhe YouTube, duke mbledhur një audiencë të madhe me përmbajtje që u përpoq të mbillte përçarje midis votuesve amerikanë.

Këto platforma teknologjike janë përballur me një përgjigje të rëndësishme nga Kongresi dhe publiku për dështimin për të parandaluar ndërhyrjet e huaja dhe që atëherë kanë investuar burime të konsiderueshme në frenimin e aktiviteteve të tilla.

Një raport të martën nga Graphika, një kompani analitike rrjeti nga Nju Jork, e cila mori të dhëna nga Facebook paraprakisht, zbuloi se përpjekja ruse ishte e vogël, por e ngjashme me përpjekjet e kaluara për të minuar mbështetjen e kandidatit demokrat duke iu afruar votuesit amerikanë të orientuar kah e majta.

Të Ngjajshme

Publikohen pamje të iOS të ri

admin

Shoferin e merr gjumi në Tesla, vetura e çoi vetë në shtëpi

admin

Çfarë po ndodh me WhatsApp dhe pse njerëzit po frikësohen për privatësinë

admin

Leave a Comment