December 8, 2022
Portali Shprehja

Falimentimi i FTX DËMTOI NJË MILION KREDITORË – borxhet janë më të mëdha se tre miliardë dollarë

Platforma e dështuar e tregtimit të kriptomonedhave FTX ka më shumë se 100,000 kreditorë dhe numri mund të kalojë një milion, sipas dokumenteve në dosjen e saj të falimentimit në SHBA. Totali i borxheve ka arritur në më shumë se 3 miliardë dollarë dhe vetëm dy kreditorë kërkojnë 200 milionë.

FTX paraqiti kërkesën për mbrojtjen e kreditorëve në një gjykatë amerikane të premten e kaluar pasi tregtarët në panik tërhoqën më shumë se 6 milionë dollarë nga platforma në vetëm tre ditë dhe rivali Binance u tërhoq nga një marrëveshje shpëtimi.

Binance paraqiti një letër qëllimi për të blerë FTX, por e tërhoqi atë të nesërmen. Fundjavën e kaluar, CEO Changpeng Zhao njoftoi në Twitter se Binance nuk po pranonte më depozita në kriptomonedhën FTX të FTX, duke sugjeruar që kompanitë e tjera në këtë sektor të ndiqnin shembullin.

“FTX u përball me një krizë serioze likuiditeti që e detyroi të paraqiste një kërkesë urgjente (për mbrojtje nga kreditorët) të premten e kaluar”, sipas dokumenteve të paraqitura në gjykatën amerikane.

Procedurat e falimentimit përfshijnë më shumë se 100,000 kreditorë, por numri mund të kalojë një milion, sepse FTX u kërkoi anëtarëve të klasës të mos paraqisnin listat e kreditorëve kryesorë veçmas, por t’i kombinonin ato në një listë të përbashkët, thuhet në dosje.

“Janë ngritur pyetje në lidhje me udhëheqjen dhe menaxhimin e (CEO Sam) Bankman-Fried të grupit kompleks të aseteve dhe bizneseve të FTX nën udhëheqjen e tij,” shtoi ai.

Themeluesi dhe ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried, tha se ai e zgjeroi biznesin shumë shpejt, duke pretenduar se i humbi shenjat e telasheve në platformën dixhitale, rënia e së cilës shkaktoi valë tronditëse në sektorin e kriptove, raportoi The New York Times të hënën mbrëma.

Rregullatori financiar i Bahamas, ku është selia e FTX, dyshoi se kompania kishte përvetësuar paratë e klientëve, duke njoftuar të hënën se Gjykata e Lartë kishte emëruar dy administrues falimentimi, partnerë të PricewaterhouseCoopers (PwC) me bazë në SHBA.

FTX u themelua në vitin 2019 dhe vitin e kaluar kishte më shumë se një milion përdorues, duke zënë vendin e tretë për sa i përket vlerës së transaksionit në kriptomonedha. Në janar të këtij viti, vlera e saj në treg u vlerësua në 32 miliardë dollarë.

Të ardhurat e saj u rritën nga 10 milionë dollarë në 2019 në 1 miliard dollarë në 2021 dhe përpunoi rreth 10 për qind të transaksioneve globale të kriptomonedhave këtë vit, tregoi një dosje në shtator.

.

Të Ngjajshme

Kur pastroni tualetin, harroni KËTË VEND, dhe pikërisht këtu është burimi i baktereve

Teknika kineze e prodhimit të çajit në listën e thesareve jomateriale të UNESCO-s

Stojanovski: Buxheti 2023 nuk iu përgjigjet nevojave të qytetarëve

Leave a Comment