March 25, 2023
Portali Shprehja

Farat e kungullit mijëra vite përdoren në mjekësi, sepse janë burim për vitamina, arsyet pse ju duhet t’i hani farat e kungullit

Ju sjellim disa arsye pse këto fara duhet t’i përdorni në vend të çipsit apo ushqimeve të tjera të dëmshme të grimcuara, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Me fara deri te zemra e shëndetshme

Një e katërta e gotës me këto fara të shijshme përmban pothuajse gjysmën e dozës së mjaftueshme ditore për magnez, shumë i rëndësishëm për zemrën tuaj. Ndihmon edhe në kontrollimin e shtypjes së gjakut.

Përmirësojnë sistemin imun

Pos se janë të pasura me magnez, farat e kungullit janë edhe burim i zinkut, që ndihmon në rregullimin e sistemit imun dhe ul rrezikun nga ftohjet dhe gripi.

Zvogëlojnë rrezikun nga diabeti

Në bazë të studimeve, farat e kungullit ndihmojnë te rregullimi i insulinës dhe kështu parandalojnë komplikimet me diabetin.

.

Të Ngjajshme

Protesta në Francë kundër reformës së pensioneve, qindra të arrestuar

Krasniqi dhe Gjakova, në finale të turneut në Tbilisi të Gjeorgjisë

Si t’i ktheni në gjendjen e mëparshme rrobat që zvogëlohen gjatë larjes

Leave a Comment