October 1, 2023
Portali Shprehja

Fat i pabesueshëm: Një vajzë shtatëvjeçare zbuloi një diamant 2.95 karatësh në ditëlindjen e saj

Vajza me fat mori dhuratën e saj më të vlefshme për ditëlindjen kur zbuloi një diamant 2,95 karatësh në kafe të artë në një park në Arkansas të Amerikës, shkruan New York Post .

Aspen Brown e vogël e zbuloi diamantin teksa festonte ditëlindjen e saj të shtatë në parkun shtetëror Crater of Diamonds në Murfreesboro, Arkansas. Ajo ishte duke pushuar pranë shkëmbinjve të mëdhenj në sipërfaqen e gërryer të një vullkani të lashtë të mbushur me diamant kur u tërhoq nga një “guralec” me shkëlqim.

Foto: Instagram/ arkansasstateparks

“Zbulimi i 1 shtatorit i Aspen Brown është i dyti më i madh i vërejtur nga një mysafir i parkut këtë vit, duke kaluar në krye të diamantit kafe 3.29 karatësh të zbuluar në mars.” Brown ishte duke vizituar parkun me babanë dhe gjyshen për të festuar ditëlindjen e saj. “Ajo mori diamantin me madhësi bizele nga shtegu përgjatë anës verilindore të parkut,” tha parku në një deklaratë.

Aspen e çoi zbulimin e saj në Qendrën e Zbulimit të Diamantit të parkut, ku ata konfirmuan se festuesja kishte gjetur me të vërtetë një diamant të madh dhe të vlefshëm.

Foto: Instagram/ arkansasstateparks

Shkencëtarët besojnë se është një moment jashtëzakonisht i rrallë për të zbuluar një perlë të asaj madhësie në zonën e kërkimit të diamanteve prej 37.5 hektarësh.

“Diamanti Aspen ka një ngjyrë kafe të artë dhe një shkëlqim të shkëlqyeshëm. Është një kristal i plotë, pa anët e thyera dhe një çarje e vogël në njërën anë që u shfaq kur u formua diamanti. Është sigurisht një nga diamantet më të bukur që kam parë në vite”, tha Waymon Cox, një punonjës i parkut.

Por Aspen i vogël nuk është i vetmi me një zbulim të tillë, një deri në dy vizitorë zbulojnë diamante në park çdo ditë. Më shumë se 75,000 diamante janë gjetur në vend që kur një fermer identifikoi për herë të parë diamante në zonë.

Foto: Instagram/ arkansasstateparks

Fusha prej 37.5 hektarësh ku vizitorët mund të eksplorojnë është sipërfaqja e gërryer e një krateri vullkanik. Përveç diamanteve, këtu gjenden edhe gurë të tjerë të çmuar si ametisti dhe granata, si rezultat i gjeologjisë unike të zonës.

.

Të Ngjajshme

“Shtator i zi” në Suedi, shpërthen sërish dhuna e bandave

Industria e prodhimit të çelikut në Europë në rrezik

Dita botërore e të moshuarve

Leave a Comment