September 25, 2022
Portali Shprehja

FIFA 23 shpall më të mirët… Fundi i Messi-t dhe Cristiano Ronaldo-s? Befason edhe Neymar

Rreth 12 vjet më parë, kur Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo ishin në kulmin e tyre futbollistik dhe derbi Barcelona – Real Madrid ishte gjithashtu një ndeshje Messi-Ronaldo.

Nuk mendohej se do të vinte dita kur dikush tjetër do të fitonte Topin e Artë, por më pas erdhi Luka Modric dhe e ndryshoi atë histori.

Tani, dy më të mirët e dekadës së fundit kanë parë gjithashtu një rënie në vlerësimet e tyre në FIFA. Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë qenë në rënie të vazhdueshme nga froni i më të mirëve të futbollit.

Për sa i përket standardeve të tyre, sepse të dy janë ende ndër më të mirët në botë. Sipas video-lojës EA Sports FIFA 23, janë katër lojtarë në nivelin e argjentinasit.

Karim Benzema, Robert Lewandowski, Kylian Mbappe dhe Kevin De Bruyne kanë një vlerësim mesatar  91, po aq sa edhe ish-ylli i Barcelona-s, i cili humbi dy pikë mesatarisht nga edicioni i vitit të kaluar.

Karim Benzema ishte i vetmi lojtar në top 20 që u ngjit me dy pikë mesatarisht. Një tjetër surprizë për shumë, dhe për fansat e tij, është se Cristiano Ronaldo ka zbritur në 90. I njëjti ‘nivel’ si Mohamed Salah, Virgil Van Dijk, Thibaut Courtois dhe Manuel Neuer.

Ndër lojtarët me renditjen 89 është Neymar Jr, i cili bie nga një vlerësim në 90 për herë të parë që nga viti 2016, përpara kalimit të tij te PSG, dhe e ndan atë me Harry Kane, Sadio Mane, Heung-min Son, Joshua Kimmich. Alisson Becker, Ederson, Jan Oblak, N’Golo Kante dhe Casemiro.

EA Sports ka zbuluar vetëm 100 lojtarët më të mirë. Ndërsa sezoni përparon, përditësimet do të pasojnë dhe vlerat mund të ndryshojë në varësi të paraqitjes së lojtarëve gjatë sezonit.

.

Të Ngjajshme

FIFA ndryshon rregullat, manaxherët janë gati për betejë

admin

Kaka ndërron sport, nën 3 orë e 40 minuta është objektivi i brazilianit

admin

Koeman justifikon dështimin te Barça: “Shkova në momentin më të keq të klubit”

admin

Leave a Comment