December 3, 2022
Portali Shprehja

FIFA refuzon kërkesën e Danimarkës para Botërorit! Indinjohen rrjetet sociale. Letra: “Do të jetë festë në Katar sepse…”

FIFA i mohoi Danimarkës mundësinë për të veshur një fanellë speciale stërvitore gjatë Kupës së Botës në Katar. Uniforma duhej të karakterizohej me fjalët “Të drejtat e njeriut për të gjithë”, por organi më i lartë ndërkombëtar i futbollit ndalon përdorimin e mesazheve politike në fanellat e ekipeve të ndryshme kombëtare. “Ne i kemi dërguar një kërkesë FIFA-s, por përgjigja është jo. Na vjen keq për këtë, duhet ta kemi parasysh”, tha Jakob Jensen, Drejtor Ekzekutiv i Federatës Daneze të Futbollit.

Sakaq, FIFA kas publikuar edhe nje leter: “Të dielën, më 20 nëntor 2022, sytë e botës do të jenë te Katari. Do të jetë një festë futbolli dhe, sigurisht, një muaj festimesh. Pas asaj që kemi kaluar në dy vitet e fundit, kjo është një mundësi unike për fansat nga e gjithë bota.” Kështu Fatma Samoura, sekretare e përgjithshme e FIFA-s, për Botërorin në Katar 2022 që do të nisë: një turne i shoqëruar me polemika dhe kritika ndaj vendit pritës, veçanërisht në fushën e shkeljes së të drejtave.

“Ky Botëror ka shumë karakteristika të reja – shton Samoura – hera e parë që zhvillohet në Lindjen e Mesme, në botën arabe; hera e parë që të gjitha skuadrat do të jenë në një qytet, me tifozët e tyre nga e gjithë bota, të cilët do të mund të vijnë, të takohen, të përzihen, të këndojnë, të kërcejnë dhe t’i japin atmosferë pozitive botës. Njerëzit mund ta shohin Katarin si një shoqëri konservatore, si vendi im, Senegali.

Por katarianët janë njerëzit më mikpritës që mund të gjenden në tokë. Ushqimi është i shkëlqyer. Çaji është i bukur! Dhe kur të ecni këtu do të shihni diçka që nuk e keni parë kurrë më parë. Magjia, drita, shija, buzëqeshjet. Do t’i shihni 32 skuadrat dhe tifozët e tyre me fanellat e tyre, duke shijuar vërtet festimet e skuadrave të tyre. Do të takoni njerëz që do të bëhen miqtë tuaj afatgjatë pas Kupës së Botës. Por mbi të gjitha, do të kënaqeni me një gjë: dashurinë për futbollin dhe fuqinë e tij unike për të bashkuar njerëzit në mbarë botën.

Pavarësisht nga raca juaj, feja juaj, orientimi juaj social dhe seksual, ju jeni të mirëpritur dhe Katarët janë të gatshëm t’ju presin me mikpritjen më të mirë që mund të imagjinoni”. “Pas dy vitesh Covid – kujton Samoura – dhe sfidave të shumta të botës së sotme, ky Botëror ofron mundësinë unike për të na bashkuar të gjithëve. Ka pasur disa sfida që kur Katari fitoi Kupën e Botës. Masat janë marrë gjatë gjashtë viteve të fundit, veçanërisht nga udhëheqja e re e FIFA-s.

Gjëja e parë që duhet theksuar për njerëzit që ende mendojnë se çështjet e të drejtave të njeriut nuk janë adresuar në Katar është heqja e sistemit Kafala. Edhe në periudhën shumë të nxehtë të vitit janë marrë masa për mbrojtjen e punëtorëve. Inspektime janë kryer në kantieret ku punojnë punëtorët, por edhe në ambientet e akomodimit, hotelet dhe restorantet ku njerëzit shkojnë për ushqim apo akomodim.

Për gjashtë vitet e fundit ne kemi punuar me Organizatën Ndërkombëtare të Punës, Punëtorët Ndërkombëtarë të Ndërtimit dhe Drurit dhe Qendrën për Sportin dhe të Drejtat e Njeriut: Për sa i përket rezultateve, për sa i përket progresit, Katari mund ‘të tregohet si një model për t’u ndjekur për vendet e tjera të rajonit”. “Siç e dini – përfundon Samoura – Luanët e Terangas, kampionë afrikanë, do të jenë gjithashtu në Katar, si dhe në Marok, Tunizi, Gana dhe Kamerun. Kështu që do të doja dhe e ëndërroj që një ditë të ngrihej trofeu më i lakmuar dhe pse jo në Katar, nga një prej këtyre pesë vendeve të kontinentit afrikan”.

.

Të Ngjajshme

U tha se iu rebelua trajnerit Santos, Cristiano Ronaldo reagon publikisht! “Gënjeshtër, ja me cilin e kisha…”

admin

Shaqiri plas shishen në tokë, donte të luante 90 minuta ndaj Serbisë – FOTOT

admin

Granit Xhaka shmang provokimet pas ndeshjes. Deklaratat e tij: “Fokusohuni te futbolli sepse sonte…”

admin

Leave a Comment