November 26, 2022
Portali Shprehja

FIFA sjell rregullat e reja për penalltitë në Katar 2022

Nëntë ditë para se të nis Botërori i futbollit në Katar, FIFA konfirmoi rregullat e reja të ekzekutimit të penaltive, në rast se ndeshja mbyllet me barazim pas kohës së rregullt ose kohës shtesë.

Me rregullat e reja, penalltitë do të lejohen vetëm për lojtarët që kanë qenë në fushën e lojës, para përfundimit të ndeshjes, pra nuk do të ketë ndërrime pas mbylljes së ndeshjes, me përjashtim të vetëm të portierit.

Kjo  me kusht që ekipi të dëshirojw të bëj ndërrimin dhe të dy skuadrat do të duhet të gjuajnë me të njëjtin numër të lojtarëve. Në rast se njëra nga skuadrat e përfundon ndeshjen me më pak se 11 lojtarë, dëmtim apo përjashtim me karton të kuq, skuadra tjetër do të duhet të eliminojë aq lojtarë, sa duhet për të barazuar numrin e lojtarëve të disponueshëm në ekipin kundërshtarë.

.

Të Ngjajshme

7 kombinime ushqimesh që s’duhet t’i vendosni kurrë pranë njëri-tjetrit

Vdiq ministri i jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makei

Një 26-vjeçar është gjetur i vdekur në Shkup

admin

Leave a Comment