November 26, 2022
Portali Shprehja

FIFA “urdhëron” kombëtaret: edhe Shqipëria e përfshirë te risia!

FIFA ka publikuar së fundmi një rregullore të përditësuar në lidhje me fanellat e ekipeve kombëtare. Në të, organi drejtues i futbollit botëror rekomandon që të ketë një “komplet të dytë alternativ të lojës”, siç raportohet nga faqja e specializuar e internetit Dotty Headlinese.

Në bazë të nenit 6.2.5. i Rregullores së Pajisjeve të FIFA-s, “çdo ekip inkurajohet të ketë një çantë alternative të lojës së dytë në një ngjyrë ose ngjyra të ndryshme si nga kompleti i zgjedhjes së parë ashtu edhe nga kompleti i parë alternativ i lojës”.

Kjo në thelb do të thotë se FIFA dëshiron që ekipet kombëtare të kenë një fanellë të tretë shumë të ndryshme nga fanella në shtëpi dhe jashtë. Sa i përket ekipeve kombëtare që marrin pjesë në Botërorin 2022, të paktën tre ekipe kanë një fanellë të tretë: Kanadaja, Danimarka dhe Ekuador.

Në Kupën e Botës 2014, Spanja u detyrua të luante me një fanellë speciale të bardhë, pasi fanellat në shtëpi dhe jashtë nuk ofronin kontrast të mjaftueshëm me fanellat holandeze.

Për markat që furnizojnë me veshje teknike ekipet kombëtare, tre uniformat do të linin shumë më tepër liri për sa i përket modeleve dhe ngjyrave të fanellave. Kjo edhe per te shmangur ndoshta disa problematika teknike…

Praktikisht, edhe Shqiperia dhe Macron ne kete rast do te duhet te prodhojne nje fanelle te trete te kombetares dhe te shohim se cfare ideje do te kene duke qene se e treta eshte disi me ndryshe nga dy te parat…

.

Të Ngjajshme

I hodhi Figos flamurin e Barçës në fytyrë… Çfarë ndodhi me “tifozin alien”; që pushtonte fushat edhe në finalet e Kupës së Botës

admin

Partneret e futbollistëve të Anglisë harbohen bashkarisht në “pallatin lundrues”, shpenzojnë shifrën e çmendur për alkool

admin

Maguire, “sparkatë” ndaj kritikëve: Merren me mua, sepse kanë nevojë për… klikime

admin

Leave a Comment