March 1, 2021
Portali Shprehja

Fillon gjyqi i Navalnit për shpifje – Iliria News Agency

Sot në Rusi fillon gjyqi për shpifje kundër udhëheqësit të opozitës Aleksei Navalni, i cili u dënua më 2 shkurt me 32 muaj burg për shkeljen e një dënimi të mëparshëm me kusht ndërsa po merrte trajtim mjekësor në Gjermani pasi u helmua nga agjenti nervor Noviçok.

Gjykata do të trajtojë sot akuzën kundër Navalny për përhapjen e informacionit “fyes” kundër një veterani që mbështeti referendumin kushtetues, i cili rriti kompetencat e Presidentit Vladimir Putin.

Navalni mund të dënohet deri me pesë vjet burg për rastin.

Gjyqi i sotëm do të zhvillohet ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell është në Moskë.

Borrell është planifikuar të takohet sot me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Të Ngjajshme

Vetëvendosje e gatshme ta formojë Qeverinë menjëherë pas certifikimit të zgjedhjeve – Iliria News Agency

admin

Serbia po i arreston banorët e Bujanocit dhe po ua konfiskon dokumentet – Iliria News Agency

admin

Rama më mirë ndihet kur e takon Vuçiqin se sa kryeministrin e Kosovës – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment