April 2, 2023
Portali Shprehja

Fitorja ndaj Sociedad e lumturon. Por Mourinho e ka zili stolin e Bayern Munich “Më mjaftonte thejsht njëri…”

Kënaqësi e madhe për José Mourinhon pas fitores së Romës ndaj Real Sociedad në ndeshjen e parë të fazës së 16-të të Europa League. Në intervistën për Sky, trajneri ka dhënë një zbulim të vogël duke treguar se e kishte parë tashmë golin e El Shaarawy ditën e djeshme dhe më pas duke bërë shaka për stolin e Bayern Munichut në ndeshjen kundër PSG-së në Champions League. Por jo përpara se të nënvizonte meritat e lojtarëve të tij.

Në fakt, për Romën kishte një frymë të madhe sakrifice, ku Mou nënvizoi qëndrimin e të gjithëve: “Djemtë luajtën me organizim, përpjekje dhe ndjeshmëri, është njësoj si të thuash “Jam në vështirësi”. “Kam nevojë për ty”. Është shumë e vështirë të luash kundër një rombi, e bëmë me Empolin, kundër Red Bull Salzburg. Duhet të kesh një mentalitet të fortë. Ne e kontrolluam ndeshjen, pa pasur topin. Dhe ky gol i dytë mund të jetë i rëndësishëm , në një moment që më pas na lejoi të kontrollonim”.

Por cila është forca e Romës? Mourinho e shpjegon kështu: “Forca e Romës? Jane djemte, si ekip. Mund të flitet për portierin që pret shumë, për qendërmbrojtësit që bëjnë punën e tyre. Por pa punën e të gjithëve, kjo do të ishte e pamundur. Kur e shikoj skuadrën time, nga i pari tek i fundit flas për mënyrën sesi funksionojnë të gjithë.

Sinqerisht, tashmë se si punon Paulo Dybala, i thotë të gjitha: ai është i brishtë në mbrojtje, por ai jep gjithçka. Ne kemi kufij, por i kufizojmë forcat tona. Ky 2-0 është i mirë sepse nuk kemi humbur që nga 3 ndeshjesh. Refuzoj të them që është një rezultat i mirë tani…”.

Pasi zbuloi se kishte përgatitur golin e El Shaarawy-t në stërvitje (“Këtë e pashë dje. El Shaarawy kishte karburant, ai ishte i freskët. Një veprim i rëndësishëm që e kishim përgatitur kështu”), Mourinho frenoi entuziazmin nga duke nënvizuar rreziqet që lidhen me shpërqendrimin:

“Nuk mund të kërkoj më shumë nga djemtë. Por është një javë e rrezikshme sepse ka një akumulim lodhjeje. Të luash kundër Lazios, Milanit ose Juventusit. Por ky qytet është i rrezikshëm në këtë. Duhet te shkojme në Spanjë dhe mos mendojme se dy ditë më vonë do të luajmë kundër Lazios”.

Si përfundim, një shaka në pankinë, me një zili për stolin e Bayern Munich në Champions League: “Bayern Munich kundër PSG kishte në stol Gnabry, Mané dhe Sané. Unë nuk i doja ata të tre, por vetëm njërin prej tyre! Keshtu do te kishte mare asist nga Dybala dhe mbyllnim diskutimin ndaj Sociedad qe sonte…”.

.

Të Ngjajshme

Donadoni këshillon Leao-n: “Ja çfarë i mungon për të qenë kampion”

admin

“Nuk mund të ndodhë”, Klopp: Nuk di si ta shpjegoj atë që ka ndodhur

admin

Elche-Barça 0-1 pas 45′, akush si Lewandowski në La Liga (Pamjet)

admin

Leave a Comment