April 17, 2021
Portali Shprehja

Flokëkuqet kanë tolerancë më të madhe të dhimbjes sesa biondet dhe brunet, thotë studimi

Njerëzit me flokë të kuqe kanë një tolerancë shumë më të lartë të dhimbjes sesa personat me ngjyra të flokëve të tjera, shkruan lajmi.net.

Studimi i ri është bërë nga shkencëtarët dhe ekspertët e spitalit gjeneral të Massachusetts, ku ata zbuluam  se qelizat e lëkurës të njeriut që e përcaktojnë pigmentimin e lëkurës gjithashtu e përcaktojnë tolerancën ndaj dhimbjes që ka ai person.

Studimi tha se flokëkuqet kanë një mutacion gjenetik që nuk i lejon ato të nxihen nga dielli, dhe kjo shkakton humbje balansi kimikal duke i bërë që hormonet të përforcojnë aftësinë e trupit për të bllokuar dhimbjen.

Personat me flokë të kuqe gjithashtu e kanë të pamundur që të nxihen nga dielli dhe të marrin atë nuancë bronzi.

Pavarësisht nëse digjen nga dielli ata e kanë ë pamundur që të ndryshojnë ngjyrën e tyre të lëkurës, vetëm pikat e kafe që kanë në lëkurë bëhen më të dallueshme. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Sipas anketimeve të reja, njerëzit me këtë profesion bëjnë seks më së shpeshti gjatë javës

admin

Nuk do të ketë më patate të skuqura! Ndryshimi klimatik rrezikon kultivimin e patateve

admin

Shiu i meteorëve Lyrid do të jetë aktiv këtë javë – Mos e humbisni mundësinë ta shihni me këtë datë

admin

Leave a Comment