November 30, 2020
Portali Shprehja

Fobitë më të çuditshme që nuk i keni dëgjuar kurrë!

Fobia është një frikë irracionale ndaj një sendi, situate apo gjallesë, shkruan “TheRecoveryVillage”.

Ndërsa frika është një përgjigje e natyrshme ndaj rrezikut, fobitë shpesh ndodhin si përgjigje ndaj diçkaje që nuk ka gjasa të shkaktojë dëm të vërtetë, transmeton lajmi.net.

Fobitë karakterizohen nga shqetësime të konsiderueshme dhe shpesh çojnë në shmangien e burimit të frikës nga personi.

Një person i cili po përjeton një fobi që po ndërhyn në jetën e tyre të përditshme duhet të konsiderojë t’i nënshtrohet trajtimit të fobisë së tij, pasi rezultatet për kujdesin profesional janë zakonisht të favorshme.

Këtu është një listë e fobive të çuditshme që mund të mos keni dëgjuar kurrë:

Araqibutirofobia – Frika nga gjalpi i kikirikut që ngjitet në çatinë e gojës tuaj,

Plutofobia – Frika nga paratë,

Ksantofobia – Frika nga ngjyra e verdhë,

Ablutofobia – Frika nga larja,

Oktofobia – Frika nga numri tetë,

Globofobia – Frika nga tullumbacet,

Hipopotomonstroseskuipedaliofobia – Frika nga fjalët e gjata,

Efebifobia – Frika nga adoleshentët,

Omfalofobia – Frika nga kërthiz,

Pogonofobia – Frika nga mjekrat,

Vestifobia – Frika nga veshja,

Deipnofobia – Frika nga ngrënia me të tjerët,

Fobofobia – Frika nga fobitë. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Personat më bindës përdorin këto 3 metoda për të arritur atë që donë

admin

Vajza 22 vjeçare vdes prej kancerit në qafë të mitrës pasi mjekët e kthyen në shtëpi 15 herë duke i thënë se ajo është e shëndetshme

admin

​Bakteret lëvizin më ngadalë në mënyrë që të përhapen më shpejt, zbulojnë shkencëtarët

admin

Leave a Comment