September 22, 2023
Portali Shprehja

“Forcat ruse janë shumë të dobëta për të parandaluar sulmet ukrainase”

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) me bazë në Uashington tha në raportin e tij të së shtunës se imazhet satelitore sugjeronin se trupat ukrainase kaluan në bregun lindor të lumit Oskil në rajonin e Kharkiv, duke vendosur artileri atje.

Lumi, i cili rrjedh nga jugu nga Rusia në Ukrainë, kishte qenë një thyerje e natyrshme në vijat e para të saposhfaqura që kur Ukraina nisi kundërsulmin e saj rreth një javë më parë, shkruan Al Jazeera.

“Forcat ruse ka të ngjarë të jenë shumë të dobëta për të parandaluar përparimet e mëtejshme të Ukrainës përgjatë gjithë lumit Oskil nëse forcat ukrainase vendosin të rifillojnë operacionet sulmuese”, tha instituti.

.

Të Ngjajshme

Shkupi “harron” ditën botërore pa makina, qytetarët: S’ka transport, përdorim makinat

Pendarovski dhe Bytyqi vizituan kompani me pronar nga Maqedonia në Nju-Xhersi

admin

Bislimovski për rritjen e energjisë elektrike: Kurrë mos thuaj kurrë

Leave a Comment