December 4, 2021
Portali Shprehja

Franca “8 ballë”, kualifikohet në Katar. Mbappe barazon legjendën Fontaine! Siguron biletën edhe Belgjika, Holanda “e flak”

Franca ka arritur sonte një fitore të lehtë dhe shumë të thellë ndaj Kazakistanit duke shënuar 8 gola dhe siguruar kështu kualifikimin për në Kupën e Botës 2022 në Katar.

REKORDI- Kylian Mbappé shënon gjithnjë e më shumë. Me pokerin që shënoi kundër Kazakistanit sonte, i cili i dha Francës kualifikimin për Kupën e Botës në Katar, sulmuesi i PSG-së thyen një rekord që zgjat që nga viti 1985.

Tact Watches

Tridhjetë e gjashtë vjet më parë, në fakt, për herë të fundit një francez arriti të realizonte një hat-trick me bluzën “bleus”, me Dominique Rocheteau në rrjetë tre herë ndaj Luksemburgut, një rekord i thyer nga klasa e 98-ës, që arrin kështu 22 gola me skuadrën franceze…

Por, duke qenë se sonte Mbappe nuk u ndal vetëm te tre gola por shënoi katër, atëherë thirrja historike është edhe më e hershme…

Ylli i PSG është lojtari i parë që shënon +4 gola me Francën që nga Just Fontaine në qershor 1958 kundër Gjermanisë Perëndimore (gjithashtu 4)

BENZEMA – Në festivalin e golave, edhe Karim Benzema shënoi golin e tij të 34-të dhe të 35-të për skuadrën franceze, duke barazuar dhe më pas duke kaluar David Trezeguet si golashënuesi i 5-të më i mirë në historinë e Les Bleus.

Dy golat e tjerë u shënuan nga Griezmann dhe Rabiot.

Holanda flak kualifikimin ne Mal te Zi! Skuadra portokalli arriti te kalonte ne avantazh 0-2 ne Podgorice ndaj kombetares vendase me dopieten e yllit te Barcelona-s, Depay. Por, ne harkun e 4 minutave nga fundi, Vukotic dhe Vujnovic shenuan dy gola duek vendosur vulen te barazimi 2-2 final.Portokallinjte mbajne ende vendin e pare ne grup, por kualifikimi shtyhet per ne ndeshjen e fundit dhe ndizen shpresat per Turqine.

Uellsi fiton 5-1 ndaj Bjellorusise, teksa mban vendin e dyte ne grup, pasi Belgjika me fitoren e sotme siguroi kualifikimin per ne Katar. Belget munden Estonine me rezultatin 3-1 (Benteke, Carrasco dhe Thorgan Hazard shenuesit)

.

Të Ngjajshme

Higuain, zemërim dhe indinjatë: “Nuk doja të kthehesha në Juve, është absurde…”

admin

“SOS” RAMOS | PSG tani nis të shqetësohet realisht, ndalesa e radhës?

admin

Hetimet mbi Juventusin, Chiellini provokon: Sa herë flitet për ngjyrat bardhezi…

admin

Leave a Comment