December 8, 2022
Portali Shprehja

FRANCA | Deschamps ndryshon mendje: fton edhe lojtarin e fundit dhe lumturon mikun e tij legjendar!

Didier Deschamps kishte përzgjedhur 25 lojtarë për Kupën e Botës, por ka ndryshuar mendje dhe do të përshtatet me pjesën tjetër të pjesëmarrësve, duke thirrur edhe të 26-tin. Marcus Thuram do t’i bashkohet pjesës tjetër të delegacionit francez  dhe do të përpiqet të imitojë bëmat e babit Lilian, i cili ishte kampion në 1998.

Ja si shkruhet te faqja zyrtare e Federates franceze: “Marcus Thuram kompleton grupin e Francës. Sulmuesi i Borussia Mönchengladbach pritet në Clairefontaine. Teksa rregullorja i jepte mundësinë, Didier Deschamps vendosi të plotësojë listën e lojtarëve të përzgjedhur për Botërorin e Katarit.

Trajneri i kombëtares ka thirrur vërtet një sulmues shtesë, pikërisht Marcus Thuram. Sulmuesi i Borussia Mönchengladbach pritet para mesditës në Clairefontaine si të gjithë bashkëlojtarët e tij”.

I lindur në Parma në 1997, ai është djali i ish-futbollistit Lilian Thuram, i cili në atë kohë luante për skuadrën e dukës. Vëllai i tij, Khéphren Thuram, është gjithashtu një futbollist. Marcus Thuram u rrit në ekipet e të rinjve të Sochaux, duke bërë debutimin e tij profesional në Ligue 2 më 20 mars 2015 kundër Châteauroux, duke marrë përsipër në minutën e 83-të të lojës.

Më 5 korrik 2017, Guingamp e blen atë nga Sochaux për rreth 600,000 euro. Më 9 janar 2019 ai shënoi golin e penalltisë 2-1 kundër Paris Saint-Germain në çerekfinalet e Kupës së Ligës, pasi kishte goditur një penallti të parë të lartë. Më 22 korrik 2019 ai zyrtarisht bëhet lojtar i ri i Borussia M’gladbach për 9 milionë euro dhe nënshkruan një kontratë katërvjeçare me klubin gjerman e vlefshme deri më 30 qershor 2023.

.

Të Ngjajshme

Konferenca për shtyp e Vinicius kthehet “virale”: ndodhet një mace dhe hidhet në tokë. Nisin polemikat (PAMJET)

admin

TIRANA FITON SUPERKUPËN | Vllaznia bie në fund, vendos i zakonshmi Redon Xhixha (PAMJET)

admin

ZYRTARE | Federata gjermane mer vendimin mbi Hansi Flick! Komunikata

admin

Leave a Comment