June 26, 2022
Portali Shprehja

Franca: Duam që Ukraina të marrë sërish kontrollin e Krimesë

Franca dëshiron që Ukraina të marrë sërish kontrollin e Krimesë si pjesë e një fitoreje ushtarake kundër Rusisë, sipas një burimi diplomatik francez. Vërejtjet erdhën ndërsa krerët francezë, gjermanë dhe italianë vizituan Kievin, sipas CNN.

Tact Watches

“Ne dëshirojmë rivendosjen e integritetit territorial në të gjitha territoret e pushtuara nga rusët, përfshirë Krimenë”, tha zyrtari francez, duke iu referuar gadishullit të Detit të Zi që Rusia e aneksoi me forcë nga Ukraina në vitin 2014.

Pasi të përfundojë lufta, do të jenë të nevojshme bisedimet për të përcaktuar garancitë e sigurisë për Ukrainën dhe marrëdhëniet midis Ukrainës dhe NATO-s, tha burimi diplomatik, në mënyrë që “të dimë se si të rivendosim një paqe të qëndrueshme”.

“Ajo që është në rrezik është siguria e të gjithëve ne”, thanë ata.

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi mbërritën në Kiev të enjten.

Të Ngjajshme

Tërnovci i Madh “mban peng” përbërjen e Kuvendit të Serbisë

admin

Çfarë i rrezikon shqiptarët?

admin

Liberalizimi i vizave/ Nexhmedin Spahiu: Ky është rrenci më i madh në Evropë

admin

Leave a Comment