March 21, 2023
Portali Shprehja

Franca e ka injoruar, futbollisti i talentuar ndryshon kombëtare! Por te lista e re nuk shfaqet. Motivi

Roma, Milan, Betis, Eintracht Frankfurt dhe Manchester United. Këto janë klubet e interesuara për Houssem Aouar, i cili do të lirohet nga 1 korriku dhe do të largohet nga Lyon. Ndërkohë, Raymond Domenech kundërshtoi zgjedhjen e bërë nga klasa e 98-ës për të zgjedhur të përfaqësojë kombëtaren algjeriane:

“Unë mendoj se është poshtëruese për Algjerinë që një lojtar zgjedh të luajë për ta sepse Franca nuk e ka thirrur atë. Nuk është një zgjedhje e lirë, e bërë me zemër. Dhe nuk luan as te Lyon…”.

Por në listën e lojtarëve të thirrur nga trajneri Belmadi për sfidën e dyfishtë që pret Algjerinë, pavarësisht se zgjedhja e tij është mjaft e reklamuar këto ditë, nuk gjendet mesfushori ofensiv i Lyonit, Houssem Aouar, i cili zgjodhi Algjerine duke i preferuar ndaj Francës.

Mungesa e tij është vetëm momentale dhe lidhet me arsye formale: siç mësojmë nga mediat algjeriane, ai dhe Amine Gouiri (futbollisti i Rennes, një tjetër i injoruar nga Franca) do të përfshihen në skuadër për ndeshjet e radhës në shtator!

Aouar iu bashkua Akademisë Olympique Lyonnais në vitin 2009 në moshën 11-vjeçare. Ai nënshkroi një kontratë profesionale trevjeçare në Lyon në korrik 2016. Ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë më 16 shkurt 2017 në fitoren 1–4 jashtë fushe kundër AZ Alkmaar në ndeshjen e parë të raundit të 32-të të fazës eliminatore UEFA Europa League, duke zëvendësuar Sergi Darder pas 84 minutash.

Aouar shënoi golin e tij të parë për ekipin e parë të Lyonit një javë më vonë në ndeshjen e dytë kundër AZ Alkmaar në Parc Olympique Lyonnais, të cilën Lyon e fitoi 7–1.[6] Ai bëri debutimin e tij në Ligue 1 duke filluar në ndeshjen jashtë fushe kundër Bastias më 16 prill 2017, por ndeshja u ndërpre në pjesën e parë me rezultatin 0–0. Një fitore iu dha Lyonit tre javë më vonë.[7] Ai u nominua për çmimin Golden Boy në korrik 2018.

.

Të Ngjajshme

Haaland ishte përbindësh që 14 vjeç (VIDEO)

admin

Rrezikon rënien nga liga, klubit të famshëm anglez i hiqen 3 pikë! “Nuk po paguhen rrogat…”

admin

Ylli i ri në Premier League u ble thjesht 3 mln euro dhe sot Man United e do me çdo kusht!

admin

Leave a Comment