November 27, 2022
Portali Shprehja

FRANCA E NIS ME POKER | Kampionët nuk falin, Giroud shkruan historinë dy herë! Mbappe në superformë (PAMJET)

Ndeshje spektakolare nga Franca qe ka shkaterruar Australine 4-1 ne sfiden debutuese ne Katar 2022. Dy gola nga Giroud, Rabiot dhe Mbappe kane bere qe kampionet e botes ne fuqi te marin 3 piket e para, duke perseritur suksesin ndaj kangureve edhte ne Rusi 2018 ne ndeshjen e pare te grupit.

Nje nate historike per Giroud qe me 51 gola te Franca ka arritur Thierry Henry, qe ishte deri me sot golashenuesi me i mire ne historine e Frances. Jo vete kaq, por Giroud eshte bere edhe golashenuesi me i vjeter ne historine e gjelave ne Boteror, duke kaluar Zidane qe ishte ndalur ne 2006 me golin e tij kur ishte 35 vjec. Sot sulmuesi i Milanit eshte 36 vjec…

Skuadra e kangureve gjen golin e avantazhit pasi lojen ishte duke e zhvilluar skuadra e gjelave. Nje dalje e bukur e Australise dhe Goodwin do te shenoje golin e avantazhit teksa Lucas Hernandez ka pesuar demtim direkt pasi ne ate aksion ka kapur gjurin keq dhe i ka lene kundershtarit avancimin dhe krosin…

Direkt eshte aktivizuar Theo Hernandez qe e kishte nisur fillimisht nga pankika. Nje tjeter demtim i rende per Francen qe mund te beje qe lojtari i Bayern te kete mbyllur Boterorin ketu pasi gjendja e gjurit te tij nuk ishte aspak e mire. Nje demtim qe i shtohet atyre te Maignan, Kante, Pogba, Nkunku, Kimpembe dhe Benzema…

GOLI I AUSTRALISE – VIDEO

Australia qe i afrohet edhe golit te dyte. Duke merr nje top dhurate nga Theo Hernandez dhe nga tridhjetë metra lëshon një silur të vërtetë: një top që perkedhel fjalë për fjalë shtyllën e mbrojtur nga Lloris!

RASTI I AUSTRALISE – VIDEO

Por Franca ka reaguar dhe menjehere ka gjetur golin e 1-1. Nje goditje kendi, topi qe perfundon me pas larg zones ku Theo Hernandez e stopon dhe hedh nje super krosim brenda zone kur Adrien Rabiot me koke nuk fal dhe shenon.

GOLI I RABIOT – VIDEO

Franca merr zemer dhe shtyp. Australia gabon ne dalje, gjelat fitojne topin dhe menjehere eshte finalizimi me ane te Giroud, qe tashme eshte vetem 1 gol larg rekordit absolut te golashenuesit me te mire te Frances, Henry. Sulmuesi i Milanit ne superforme…

GOLI I GIROUD – VIDEO

Mbappe ka shperdoruar nje super rast ne minutat e fundit te pjeses se pare. nje dalje e bukur e Griezmann ne krah dhe krosim perfekt aty ku Mbappe duhet thjesht ta shtyje ne rrjte por ylli i PSG godet fluturimthi mbi traun e portes.

RASTI I MBAPPE – VIDEO

Australia i afrohet gjithashtu golit te mundshem te 2-2 ne 45′ e para me nje goditje me koke qe befason jo pak Lloris qe nuk e priste. Topi godet shtyllen pingule te djathte te portierit te Tottenham duke nderuar Francen.

SHTYLLA E AUSTRALISE – VIDEO

Vazhdon me ritmin e golave ndeshja mes Frances dhe Australise. Pas nje pjese te pare te bukur dhe me 3 gola, ka ardhur edhe rrjeta e shumekerkuar nga Kylian Mbappe. Nje dalje e bukur nga krahu e Theos qe gjen Mbappe. Krosimi i tij shkon fort aty ku te krahu tjeter e ndalon Dembele, asiston dhe Mbappe shenon…

GOLI I MBAPPE – VIDEO

Por, nuk mbaron me kaq sepse historia eshte shkruar tashme: Mbappe mer krahun e majte shpejt, kroson ne qender aty ku Giroud me koke shenon golin e dyte personal te mbremjes dhe te katertin epr Francen. Do te thote histori sepse sapo ka barazuar legjenden Henry me 51 gola te Franca…

GOLI I DYTE GIROUD – VIDEO

.

Të Ngjajshme

“Tani po shijojmë sërish Botërorin, kush zbriti nga autobusi le të ngjitet…”

admin

Festa gjermane zgjat 30 sekonda, anulohet goli i Rudiger (PAMJET)

admin

E BUJSHME | Vizita e papritur në Katar dhe oferta “faraonike” për Ronaldo-n!

admin

Leave a Comment