October 1, 2023
Portali Shprehja

Fuqia e barabartë me 25 bomba atomike: Ekspertët e tërmeteve të Marokut do të ndryshojnë shumë teori

Maroku u godit nga një tërmet me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter dhe sizmologu Id el Tarazi tha për Sputnik Arabik se tërmeti ishte i barabartë me fuqinë e 25 bombave bërthamore.

El Tarazi, profesor në Departamentin e Sizmologjisë në Universitetin Hashemite të Jordanisë, e karakterizoi tërmetin si shkatërrues.

– Një tërmet me fuqi 7 gradë sipas shkallës Rihter është shumë i fortë dhe mund të çojë në shembje të objekteve që nuk janë adekuate nga pikëpamja gjeologjike dhe topografike dhe nuk janë rezistente – tha ai.

Sipas tij, tërmeti në Marok nuk do të ketë ndikim të fortë në koren e tokës në rajon, veçanërisht në vendet e Afrikës Veriore dhe Lindjes së Mesme, ndaj nuk ka të ngjarë tërmete të ngjashme në vendet përreth.

– Maroku ndodhet mjaft larg nga kufiri i pllakave tektonike afrikane dhe euroaziatike, distanca është rreth 400 kilometra, prandaj shkencëtarët më parë përjashtuan mundësinë e një tërmeti kaq të fortë në rajon – tha ai dhe shtoi se ky tërmet do të ndryshojnë shumë teori të shkencëtarëve në rajon.

Gjeologu maroken Kamal Agrud tha për Sputnik se një tërmet i tillë nuk ishte regjistruar në Marok që nga viti 1755.

Sipas tij, epiqendra është thellë nën qytetin e Marrakeshit dhe duke qenë se qyteti ndodhet larg detit, mundësia e shfaqjes së kanellës është shumë e vogël.

– Tërmetet janë ende të mundshëm, por më të dobët – përfundoi ai.

Le të kujtojmë se tërmeti i Lisbonës i vitit 1775 është më i forti që ka goditur ndonjëherë veriun e Marokut.

Një tërmet me magnitudë 9 ballë të shkallës Rihter shkaktoi shkatërrimin e Lisbonës dhe Kazablankës dhe vdekjen e 60,000-100,000 njerëzve.

.

Të Ngjajshme

“Shtator i zi” në Suedi, shpërthen sërish dhuna e bandave

Industria e prodhimit të çelikut në Europë në rrezik

Dita botërore e të moshuarve

Leave a Comment