September 25, 2022
Portali Shprehja

Futbolli anglez me “shampanjë dhe haviar”: klubi i fundit vjet mori sa fituesi i Champions!

Tashmë nuk është një sekret, por fakt dhe si fakt mbetet i pakundershtueshem! Teksa të gjitha ligat kryesore në Evropë janë duke hasur veshtiresi per te shpenzuar dhe investuar ne merkato, ne Premier League ka “shampanje dhe haviar” kur vjen puna te financat.

Klubet dhe elitës angleze janë më të pasurat falë arkëtimeve rekord të një sezoni. Përfitime të cilat vijnë nga fundi i sezonit. Premier League ka marrë edhe shpenzimet e një klubi sezoni të kaluar, 2021-2022, pjesa ku më e madhe ka shkuar për ekipin kampion, Manchester City.

Por, nëse për vendet e para dhe për klubet kryesore të Premier League shifra të tilla duken të justifikueshme, ajo që bie në sy është fakti se edhe tre klubet që ranë nga elita si Burnley, Watford dhe Norwich nuk bien më poshtë se shifra 100 milionë sterlina.

Pikërisht, kaq kanë përfituar “kanarinat”, ish-skuadra e Rashicës, që në këtë sezon është pjesë e Championship, megjithatë drejtuesit e klubit gëzojnë financa të shëndosha dhe kane mundesine per te ndertuar ekip konkurrues dhe te ngiten…

.

Të Ngjajshme

Kaka ndërron sport, nën 3 orë e 40 minuta është objektivi i brazilianit

admin

Koeman justifikon dështimin te Barça: “Shkova në momentin më të keq të klubit”

admin

“Wanda Nara, plani për të tradhtuar Icardi-n pa u zbuluar”

admin

Leave a Comment