May 28, 2023
Portali Shprehja

G7 zotohet se do ta kundërshtojë “shtrëngimin ekonomik”

Udhëheqësit e G7 janë zotuar të punojnë së bashku për të luftuar shtrëngimin ekonomik.

Deklarata e tyre, megjithatë, përjashton veçanërisht çdo përmendje të Kinës, e cila është akuzuar për përdorimin e tregtisë si armë në vitet e fundit kundër vendeve duke përfshirë Japoninë, Korenë e Jugut dhe Australinë.

“Bota ka hasur në një rritje shqetësuese të incidenteve të shtrëngimit ekonomik që synojnë të shfrytëzojnë dobësitë dhe varësitë ekonomike dhe të minojnë politikat e jashtme dhe të brendshme dhe pozicionet e anëtarëve të G7, si dhe të partnerëve në mbarë botën”, tha G7 në deklaratën e lëshuar të shtunën, shkruan AlJazeera.

“Ne do të punojmë së bashku për të siguruar që përpjekjet për të armatosur varësitë ekonomike duke i detyruar anëtarët e G7 dhe partnerët tanë, përfshirë ekonomitë e vogla, të pajtohen do të dështojnë dhe do të përballen me pasoja”, thuhet tutje në deklaratë.

.

Të Ngjajshme

Toka ka marrë “mesazhin e parë nga alienët”: Shkencëtarët pajtohen – “Na ndihmoni ta deshifrojmë”!

“Bye, bye, bye Kemal” Erdogan shpall fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi

Udhëheqësit botërorë kanë filluar të urojnë Erdoganin për fitoren

Leave a Comment