January 31, 2023
Portali Shprehja

Galatasaray është “i burgosur” i Icardit! Sulmuesi nuk luan kurrë, por nuk mund të shitet: “Do të ishte e paligjshme”

Galatasaray është i pari në Super Ligën turke, duke rifilluar kampionatin me një tjetër fitore që i ka lejuar klubit të Stambollit të konfirmohet në krye të renditjes. Por skuadra e Okan Buruk bëri – dhe do te bëjë – pa një nga nënshkrimet më të rëndësishme dhe më të pritura këtë verë, Mauro Icardi, i cili erdhi në verën e shkuar…

Në fakt, argjentinasi është jashte fushe që nga fillimi i nëntorit dhe nuk duket ende gati për t’u rikthyer në fushë, ndërkohë që emri i tij është kthyer në qendër të vëmendjes në këto ditë merkato dimërore.

Ndeshja e fundit daton në 12 nëntorin e kaluar, kur Mauro Icardi luajti 90 minutat e plota ndaj Basaksehirit në fitoren e Galatasaray-t që solli edhe firmën e tij në fitoren e bujshme 7-0 si mysafir me një gol dhe dy asistime. Më pas, errësirë: një dëmtim muskulor ia mohoi ish-lojtarit të Interit të luante ndeshjet e mbetura para pushimit të gjatë dimëror.

Gjë që nuk e ndihmoi për ta rikuperuar, duke qenë se kur kampionati rifilloi, ai mbeti në bokse. Galatasaray rifilloi kështu fitoret, tre fitore në po aq ndeshje, por pa Icardin, i cili rrezikon të humbasë edhe derbin e përzemërt të së dielës kundër Fenerbahçes.

Një mungesë e zgjatur që ka nxitur edhe disa spekulime të merkatos. Edhe pse e kishte nisur shumë mirë, me katër gola dhe dy asistime në gjashtë ndeshje, pastaj erdhi errësira. Por deklarata klasike e mohimit erdhi edhe nga selia e Stambollit, me kompaninë turke që hodhi poshtë zërat për një lamtumirë të mundshme të hershme.

Në fakt, Icardi mbërriti në Turqi si huazim nga PSG deri në fund të vitit, me një formë të favorshme për Galatasaray: nga 6 mln e 750 mije euro të pagës së tij vjetore, në fakt jo më pak se 6 milionë i paguhet direkt nga Parisi Saint-Germain ndërsa pjesa e mbetur prej 750 mijë eurosh nga klubi turk.

Një disbursim më se i përmbajtur, por që përballë mosrealizimit, ka ngritur më shumë se disa dyshime për gatishmërinë e turqve për të vazhduar huazimin. “Kur afrohet merkato, ka gjithmonë shumë spekulime”, tha drejtori sportiv, Cenk Ergün, duke u përpjekur t’i rrezoje thashethemet për një krizë me lojtarin. “Nuk jam i befasuar, por mund të them që Icardi do të luajë për Galatasaray deri në fund të sezonit, kjo është marrëveshja”.

Fjalë të qarta që do të konfirmonin vullnetin e fortë të klubit për të vazhduar me respekt te firmes mes paleve, megjithatë njëfarë bezdi nën tapet fshihet: “Do të ishte e paligjshme të shkeleshin këto marrëveshje”, shtoi Ergün “nëse nuk ndodh diçka nga të dyja palët”. Fjalë që lënë më shumë se disa paqartësi rreth situatës reale mes Galatasaray-t dhe Icardit, sepse merkato është plotësisht e bllokuar në këtë front.

.

Të Ngjajshme

E BEFASISHME! Kaloi vizitat por te momenti i firmës Isco ndryshoi kushtet. Dështon transferimi në Bundesliga

admin

Orët e fundit “dramatike” | Chelsea-Benfica kanë ngecur te formula dhe jo paratë! Enzo Fernandez kryen vizitat mjekësore…

admin

Jorginho tek Arsenal, por tifozët nuk janë të kënaqur: “Me atë dhe Xhakën kemi…”

admin

Leave a Comment