October 1, 2023
Portali Shprehja

Gjalpi i kikirikut – A është i shëndetshëm apo i rrezikshëm për shëndetin tonë?

Disa njerëz janë alergjikë ndaj kikirikëve, dhe ato madje mund të jenë vdekjeprurëse për një përqindje të vogël të popullsisë. Por a është gjalpi i kikirikut i pashëndetshëm për 99% të mbetur të njerëzve?

Gjalpi i kikirikut është në thelb një pastë e bërë nga kikirikë. Shumë produkte me cilësi më të ulët përmbajnë gjithashtu sheqer të shtuar dhe vajra bimore.

Është një burim i mirë proteinash

Gjalpi i kikirikut është një burim energjie mjaft i balancuar që furnizon të tre makronutrientët kryesorë. Një pjesë prej 100 gram gjalpë kikiriku përmban:

Karbohidratet: 22 gram karbohidrate (14% e kalorive), 5 prej të cilave janë fibra

Proteina: 22.5 gram proteina (14% e kalorive), e cila është shumë në krahasim me shumicën e ushqimeve të tjera bimore

Yndyra: 51 gram yndyrë, që përbën rreth 72% të kalorive

Edhe pse gjalpi i kikirikut është mjaft i pasur me proteina, ai është i ulët në aminoacidet thelbësore metioninë.

Kikirikët i përkasin familjes së bishtajoreve, e cila përfshin gjithashtu fasulet, bizelet dhe thjerrëzat. Proteina e bishtajore është shumë më e ulët në metioninë dhe cisteinë në krahasim me proteinat shtazore.

Mungesa e metioninës zakonisht shoqërohet me një mungesë të përgjithshme të proteinave ose disa gjendje sëmundjesh. Mungesa e metioninës është jashtëzakonisht e rrallë për njerëzit që janë përgjithësisht me shëndet të mirë.

Nga ana tjetër, marrja e ulët e metioninës është menduar gjithashtu të ketë disa përfitime shëndetësore. Studimet kanë treguar se mund të zgjasë jetëgjatësinë e minjve, por është e paqartë nëse funksionon në të njëjtën mënyrë te njerëzit.

E ulët në karbohidrate

Gjalpi i pastër i kikirikut përmban vetëm 20% karbohidrate, duke e bërë atë të përshtatshëm për një dietë me pak karbohidrate.

Ai gjithashtu shkakton një rritje shumë të ulët të sheqerit në gjak, duke e bërë atë një opsion të mirë për njerëzit me diabet të tipit 2.

.

Të Ngjajshme

Dua Lipa në filmin kinematografik, sëbashku me John Cena

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

admin

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Leave a Comment