July 3, 2022
Portali Shprehja

Gjashtë lloje njerëzish që nuk duhet të pinë birrë

Personat që vuajnë nga diabeti dhe prediabeti

Tact Watches

Pak njerëz mendojnë për sheqerin kur kërkojnë birrën. Megjithatë, megjithëse sheqeri nuk është në listën e përbërësve, ai formohet natyrshëm gjatë fermentimit. Birra mund të rrisë shumë shpejt sheqerin në gjak dhe nëse e pini me stomakun bosh, mund të rrisë edhe nivelin e insulinës dhe të shkaktojë hipoglicemi, e cila është gjithashtu e rrezikshme”, tha doktor Kung.

Njerëzit në dietë ose obezë

Nëse po përpiqeni të humbni disa kilogramë, mund të jetë e mençur të qëndroni larg birrës. Përkatësisht, ka nga 100 deri në 200 kalori, dhe pothuajse nuk ka asnjë vlerë ushqyese. Një studim zbuloi se pirja e më shumë se gjysmë litri birrë në ditë mund të ndalojë humbjen e peshës, veçanërisht te meshkujt. Prandaj, nëse doni të humbni peshë, zëvendësoni shishen e birrës me një shishe uji.

Njerëzit të cilët janë të ndjeshëm ndaj glutenit

Ata që ndjekin një dietë pa gluten duhet të përpiqen të shmangin birrën pasi ajo mund të stimulojë probleme me tretjen.

“Birra shpesh mund të aktivizojë proceset inflamatore në sistemin e tretjes, gjë që mund të rezultojë në probleme të pakëndshme të tretjes”, thotë Kung. Për fat të mirë, ka edhe birra pa gluten.

Personat që vuajnë nga sindroma e zorrës së irrituar

Problemet me tretjen nuk janë argëtuese për askënd, të paktën për ata që vuajnë nga kjo sindromë.

“Birra shpesh shkakton fryrje, gazra, diarre dhe ndonjëherë dhimbje stomaku sepse në disa irriton murin e barkut dhe në disa të tjera shkakton mbajtje uji”, tha Kung.

Personat që vuajnë nga sëmundjet kronike të mëlçisë dhe cirroza

Nëse vuani nga sëmundje të mëlçisë ose cirrozë, mos pini birrë.

“Birra është alkool që mund të rrisë më tej dëmtimin kur metabolizohet nga mëlçia tashmë e dëmtuar. “Kjo mund të çojë në reduktimin e funksionit të atij organi.”

Personat që vuajnë nga gingiviti

Birra duhet shtuar në listën e ushqimeve dhe pijeve që shmangni nëse vuani nga gingiviti.

“Birra dihet se zvogëlon aftësinë e sfinkterit të ezofagut për t’u mbyllur, duke rezultuar në rritjen e kthimit të acidit në ezofag”, tha Kung.

.

Të Ngjajshme

Mbytet një 14 vjeçar në liqenin e Berovës

“Kurseni energji”, Gjermania paralajmëron qytetarët për mungesë të gazit

Nëse ju enjten gishtat vuani nga kjo sëmundje

Leave a Comment